more_horiz

Tanieją paliwa na stacjach. Ekspert: należy to utożsamiać z przemyślaną strategią PKN Orlen

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 18:01
- PKN Orlen dokonał w zeszłym roku udanych akwizycji Lotosu i PGNiG. Posiada obecnie o wiele większą pozycję przetargową na rynku kontraktów paliw. To zwiększa możliwości cenowe spółki, jej elastyczność - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Instytutu Staszica Piotr Balcerowski. 
Balcerowski: niska inflacja stymuluje rozwój polskiej gospodarki, co leży również w interesie PKN Orlen
Balcerowski: niska inflacja stymuluje rozwój polskiej gospodarki, co leży również w interesie PKN OrlenFoto: Shutterstock/siekier.photo

W końcu września benzyna i olej napędowy po raz kolejny zauważalnie tanieją; ich cena spadła poniżej 6 zł za litr. Taka sytuacja ostatni raz miała miejsce na początku marca 2022 roku. Obecnie za litr 95-oktanowej benzyny i ON kierowcy płacą średnio 5,99 zł za litr. Oznacza to, że benzyna potaniała o 14 gr, a diesel o 6 gr na litrze.

Elastyczność PKN Orlen

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie ma się czemu dziwić. - Cena jest bardzo korzystna dla Polaków. Należy ją utożsamiać z przemyślaną strategią PKN Orlen, który dokonał w zeszłym roku udanych akwizycji Lotosu i PGNiG. Posiada obecnie o wiele większą pozycję przetargową na rynku kontraktów paliw. To zwiększa możliwości cenowe spółki, jej elastyczność - powiedział Piotr Balcerowski.

Strategia PKN Orlen

Jego zdaniem strategia związana jest też otoczeniem biznesowym spółki. - Chodzi o sytuację gospodarczą w kraju, kwestię malejącej inflacji. Ten czynnik jest bardzo ważny w długofalowej strategii spółki. Niska inflacja stymuluje rozwój polskiej gospodarki, co leży również w interesie PKN Orlen. Rozpędzona gospodarka oznacza wzrost dochodów spółki - tłumaczył Balcerowski.    

Ekspansja PKN Orlen

Komisja Europejska nie zgłosiła zastrzeżeń do przejęcia przez Orlen od austriackiej firmy Doppler jej spółki Doppler Energie, operatora 266 stacji paliw działających w Austrii pod marką Turmöl. Oznacza to, że transakcja jest zgodna z regułami wspólnego rynku. - Wzrasta tym samym siła przetargowa spółki na rynkach zagranicznych, co może nas tylko cieszyć. Już wkrótce, jadąc do Chorwacji, będziemy mogli zatankować na polskiej stacji i pośrednio przyczynić się do wzrostu polskiej gospodarki. Skala decyduje o cenie, taka jest rynkowa zasada - podsumował Piotr Balcerowski.

Posłuchaj
09:55 PR24 2023_09_30-17-19-35.mp3 Piotr Balcerowski gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24)

W lipcu 2023 r. Orlen ogłosił, że podpisał z Dopplerem umowę zakupu 100 proc. udziałów spółki Doppler Energie - operatora sieci stacji Turmöl. Kwoty transakcji nie podano. Turmöl to trzecia co do wielkości sieć stacji paliw działająca w Austrii, obejmująca 266 obiektów. Jednocześnie ma ok. 14 proc. austriackiego rynku hurtowego paliw.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość:  Piotr Balcerowski (wiceprezes Instytutu Staszica)

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 17.20

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także