Wanda Półtawska w archiwalnym wywiadzie dla PR24: życie ma być świadomym dążeniem do doskonałości
- Nie ma człowieka, który byłby stworzony na pustyni. To, że funkcjonuje w narodzie, jest zadaniem na całe życie - mówiła w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 w 2019 roku. Wanda Półtawska. Doktor psychiatrii, działaczka na rzecz obrony życia człowieka, wieloletnia przyjaciółka Karola Wojtyły zmarła w wieku 102 lat.
2023-10-25, 13:57
We wtorek 24 listopada przed północą zmarła Wanda Półtawska - doktor psychiatrii i działaczka na rzecz obrony życia człowieka. 2 listopada skończyłaby 102 lata. Przez kilkadziesiąt lat zajmowała się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Wykładała w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego.
W wywiadzie dla Polskiego Radia 24 w 2019 roku mówiła, że należy przypomnieć ludziom, czym jest naród. - Nie ma człowieka, który byłby stworzony na pustyni. To, że funkcjonuje w narodzie, jest zadaniem na całe życie. To jest też kwestia wyboru, nie tylko samego człowieka. Człowiek nie wybiera sobie narodu. W tym kryje się coś więcej, powołanie do działań na Ziemi. Dostajesz miejsca, ojca i matkę, ale również siebie. Twoje życie ma być świadomym dążeniem do doskonałości - mówiła.
Przyznała też, że jej pokolenie miało entuzjazm do działania. - Przekonanie, że to, co się robi, jest najważniejsze. Dziś młodzi ludzie nie zastanawiają się, że ich życie nie jest zaadresowane. Anonimowo nie osiągną niczego - tłumaczyła Wanda Półtawska.
REKLAMA
Posłuchaj
Karol Wojtyła i Wanda Półtawska poznali się w Krakowie w roku 1953 i znali się nieprzerwanie ponad pół wieku. Bardzo osobista korespondencja jest świadectwem ich głębokiej przyjaźni, bliskości, zaufania. Wanda Półtawska zobaczyła w Karolu Wojtyle niezwykłego księdza, z którego przebija postawa ewangeliczna, on w niej zobaczył niezłomny charakter i wierność wartościom moralnym i duchowym, mimo doznanych cierpień i poddawania nieludzkim eksperymentom medycznym w niemieckim obozie koncentracyjnym.
Zobacz też: Zmarła Wanda Półtawska. Dr Bartosz Wieczorek: "Broniła integralnej wizji człowieka"
Przed II wojną światową Wanda Półtawska działała w harcerstwie, podczas okupacji pełniła funkcję łączniczki. Aresztowana za działalność konspiracyjną, najpierw więziona na Zamku Lubelskim, potem została wywieziona do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, gdzie poddano ją pseudomedycznym eksperymentom. Cudem ocalała, po wojnie brała udział w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Wanda Półtawska
Data emisji: 25.10.2023
Godzina emisji: 13.06
PR24
REKLAMA