COP28. Michał Kurtyka: to szczyt pełen paradoksów

- Mamy szczyt klimatyczny w samym sercu regionu, który swoje bogactwo ukuł na ropie i gazie. Sam ten fakt już powoduje, że możemy się zastanawiać, co z tego wyniknie. W tym samym czasie mamy największy na świecie przypływ pieniędzy do krajów półwyspu arabskiego, (...) a z drugiej strony mamy rok rekordów jeśli chodzi o odnawialne źródła energii i o globalne inwestycje w nowe źródła energii. COP 28 to szczyt sprzeczności i paradoksów - ocenił w Polskim Radiu 24 Michał Kurtyka, były minister klimatu i środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego.

2023-12-03, 15:42

COP28. Michał Kurtyka: to szczyt pełen paradoksów
Michał Kurtyka, b. minister klimatu, stwierdził w PR24, że COP 28 to szczyt pełen paradoksów. Foto: COP 28 / prezydent.pl

W nocy z soboty na niedzielę prezydent Andrzej Duda wrócił z Dubaju, gdzie odbywał się szczyt klimatyczny COP28. W Polskim radiu 24 szczyt komentował były minister klimatu.

Michał Kurtyka: COP 28 to konferencja paradoksów

Na początku audycji prowadzący Antoni Opaliński nawiązał do popularnego argumentu przeciwników szczytów klimatycznych, którzy zwracają uwagę na to, że z całego świata zjeżdżają się politycy i biznesmeni, lecący prywatnymi lub rządowymi odrzutowcami, emitując niebywałe ilości CO2 do atmosfery, po to, aby rozmawiać o... ograniczeniu emisji CO2 do atmosfery. Michał Kurtyka stwierdził, że COP 28 jest szczytem pełnym podobnych sprzeczności.

- Mamy szczyt klimatyczny w samym sercu regionu, który swoje bogactwo ukuł na ropie i gazie. Sam ten fakt już powoduje, że możemy się zastanawiać, co z tego wyniknie. To jest COP paradoksów, bo w tym samym czasie mamy największy na świecie przypływ pieniędzy do krajów zatoki perskiej, do krajów półwyspu arabskiego, bo od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, to są już prawie 3 bln dolarów. To są gigantyczne sumy, które zwiększyły pewność szejków, że czas ropy i gazu się jeszcze nie skończył. A z drugiej strony mamy rok rekordów jeśli chodzi o odnawialne źródła energii i o globalne inwestycje w nowe źródła energii - 1,8 bln dolarów, które poszły na OZE versus 1,1 bln dolarów na ropę i gaz - mówił Michał Kurtyka, dodając także, że największym paradoksem w tym szczycie jest fakt, że prezydentem COP 28 jest szef narodowej firmy paliwowej.

Deklaracja o potrojeniu mocy z atomu. "Bez tego nie da się ograniczyć emisji CO2"

Pod koniec konferencji klimatycznej w Dubaju podpisana została deklaracja, która m.in. zakłada potrojenie mocy wytwórczej energii jądrowej do 2050 roku. Ze strony Polski deklarację podpisał prezydent Andrzej Duda. - Ta deklaracja jest bardzo ważna, dziś wspólnie wyrażamy dla niej poparcie. Deklaracja niezwykle ambitna. (...) To ważne zobowiązania, pod którymi jako prezydent Polski z pełnym przekonaniem się podpisuję - mówił prezydent Duda podczas konferencji w Dubaju.

REKLAMA

Michał Kurtyka zwrócił uwagę w Polskim Radiu 24, że energetyka jądrowa jest niezbędna dla ograniczenia emisji CO2. Za przykład dał dzień dzisiejszy - kiedy dzień jest krótki, ciemny i bezwietrzny. To dzień, w którym o produkcji energii z wiatru lub słońca jest niemożliwa. Tymczasem energetyka jądrowa jest czysta i może produkować prąd tanio i łatwo bez względu na warunki pogodowe.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Michał Kurtyka: COP 28 to szczyt paradoksów i sprzeczności ("Temat dnia / Gość PR24") 22:53
+
Dodaj do playlisty

REKLAMA

[ZOBACZ TAKŻE] Najnowszy odcinek "Podcastu: świat" autorstwa korespondenta Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego poświęcony szczytowi COP28: 

 

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Michał Kurtyka (b. minister klimatu, prezydent COP 24)
Data emisji: 03.12.2023
Godzina emisji: 14.06

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej