Nowe świadczenia dla osób z niepełnosprawnością. Prof. Dudzińska: bałagan w systemie, który i tak jest skomplikowany
- W tej chwili politycy są świadomi tego, że ustawa wymaga pilnych korekt. Przede wszystkim z tym systemem będą się zderzać osoby, które chcą uzyskać świadczenie wspierające, które tak ładnie wyglądało na banerach wyborczych - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Dudzińska, zajmująca się problemem wsparcia dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
2024-01-07, 21:20
1 stycznia 2024 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu wspierającym skierowana do osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat. Aby otrzymać to świadczenie, należy najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia, który określono od 70 do 100 punktów.
Dopiero po otrzymaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć wniosek do ZUS o wypłatę świadczenia. To, kiedy będzie można złożyć wniosek o świadczenie wspierające do ZUS, będzie zależeć od liczby punktów zawartej w decyzji WZON oraz od tego, czy opiekunowi osoby z niepełnosprawnością przysługuje inne świadczenie.
Prof. Agnieszka Dudzińska zwracała uwagę na wątpliwości, jakie budzą zapisy ustawy, w tym system orzekania o sprawności w codziennym funkcjonowaniu, który nie jest powiązany z orzekaniem o stopniu niepoprawności.
"Ktoś będzie musiał to posprzątać"
- W kolejnych kadencjach rządu były odejmowane próby zreformowania czy konsolidacji orzecznictwa, ale to, co się zadziało teraz, jest pokazaniem, że można zrobić wielki bałagan w systemie, który i tak jest skomplikowany. Ktoś będzie musiał to posprzątać, to duże zadanie do zrobienia. W tej chwili marzenie o tym, że orzecznictwo będzie uporządkowane, jest na dalszym planie. Trzeba zacząć od poprawienia skali funkcjonalnej i dopiero wtedy do scalenia jej z orzekaniem o niepełnosprawności, gdzie w składzie orzekającym jest lekarz - stwierdziła ekspert.
REKLAMA
"Presja społeczna"
Jak dodała profesor, należy spodziewać się tu presji społecznej a w konsekwencji szybkiej nowelizacji ustawy. - Mieliśmy nadzieję, że będzie ona wstrzymana w tej części, która dotyczy świadczeń rodzinnych, a która była starannie ukrywana przed opinią publiczną - że to nie wejdzie po Nowym Roku - niestety wchodzi - stwierdziła prof. Dudzińska.
Posłuchaj
Świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby z 87-100 pkt. mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z 78-86 pkt - od 2025 r., zaś osoby z 70-77 pkt - od 2026 r.
W innej sytuacji są osoby, które mają co najmniej 70 pkt, ponieważ będą one mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: Prof. Agnieszka Dudzińska
Data emisji: 07.01.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 20.33
PR24/ka
REKLAMA