Op Enheim. Nowa przestrzeń dla wrocławskiej kultury

Spotkania kulturalne, panele dyskusyjne oraz koncerty. To jedne z licznych wydarzeń, które będą odbywały się w nowym miejscu na kulturalnej mapie Wrocławia. W dniach 19-20 października zainaugurowano działalność Domu dla Kultury Op Enheim. O misji nowo powstałej placówki mówiła Kama Wróbel, dyrektor artystyczna ośrodka.

2018-10-31, 00:10

Op Enheim. Nowa przestrzeń dla wrocławskiej kultury
Siedziba Domu dla Kultury Op Enheim (budynek drugi od prawej). Foto: facebook.com/openheim

Posłuchaj

30.10.18 Kama Wróbel: „Chcemy sprawić, by nasi artyści nabrali pewności siebie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Instytucja mieści się w barokowej kamienicy przy placu Solnym 4 we Wrocławiu, której historia sięga XIII wieku. Ośrodek obejmuje m.in.galerię sztuki oraz poddasze z tarasem i widokiem na dachy budynków Starego Miasta. Celem działalności jest wspieranie sztuki współczesnej poprzez rozwój sieci współpracy z instytucjami we Wrocławiu, Berlinie i w innych krajach europejskich.

– Kamienica ma co prawda duży metraż, ale sprawia wrażenie bardzo kameralnej. Posiadamy siedem kondygnacji, ale muszę powiedzieć, że tego miejsca nie mamy aż tak wiele. Postanowiliśmy stworzyć mariaż kultury i biznesu w aspekcie komercyjnym. Chcieliśmy, by nasza instytucja miała oparcie finansowe. W tym momencie w galerii sztuki można podziwiać twórczość znakomitego rzeźbiarza i twórcy instalacji, Mirosława Bałki. Zmierzamy do tego, by stać się platformą do rozmów o sztuce, a także dla działalności artystycznej. Zależy nam na kreatywnych i angażujących projektach, które nie będą sprowadzały się tylko do wystaw, ale również do debat i spotkań autorskich – powiedziała Kama Wróbel.

Dyrektor artystyczna Domu dla Kultury Op Enheim przyznała, że instytucja chciałaby rozbudować program edukacyjny i wspierać działania mobilności artystycznej zapraszając twórców z miast całej Europy. – Do tego chcielibyśmy tworzyć wymiany międzynarodowe, dzięki którym nasi artyści i kuratorzy sztuki mogliby odbywać wizyty studyjne w zagranicznych instytucjach. Pozwala to na zapoznanie się z różnymi rodzajami pracy i zaczerpnięcia nowych inspiracji – dodała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

„Rozmowę Kulturalną” prowadziła Maja Kluczyńska.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 30.10.2018

Godzina emisji: 23.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej