"Rozmowa kulturalna". Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

2019-03-26, 23:59

"Rozmowa kulturalna". Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019
Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. . Foto: Grzegorz Jakubowski/KPRP

- Narodowe Czytanie to akcja współtworzona przez tysiące Polaków. To też tysiące miejsc, gdzie z własnej inicjatywy Polacy obcują z polską literaturą. Poznają utwory, które są częścią polskiej kultury i tworzą kanon. W tym roku spotkamy się wszyscy 7 września - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Posłuchaj

26.03.2019 Rozmowa kulturalna nt. Narodowego Czytania 2019
+
Dodaj do playlisty

Para prezydencka wybrała osiem polskich nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania. To klasyka polskiej noweli. Utwory reprezentują różne epoki i style - od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne, a łączy je fakt, iż na stałe trafiły do kanonu polskiej literatury i tworzą jej historię. W tym roku w ramach Narodowego Czytania odbędzie się lektura następujących utworów: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Brunona Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego.

 To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – podkreśla prezydent Andrzej Duda, zachęcając do udziału w wydarzeniu. 

Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, mówił w Polskim Radiu 24 o celach akcji i jej ogólnonarodowym charakterze.

 Promowanie czytelnictwa – to najważniejszy cel Narodowego Czytania. Drugi cel – to promocja klasyki literatury polskiej. Czytamy utwory ważne dla nas, Polaków, utwory, które są częścią polskiej kultury. Trzeci powód – to pokazanie, że istnieje coś takiego jak kanon literacki. Te utwory mogą być różnie oceniane, niektórym mogą się kojarzyć z udręką lat szkolnych, mogą brzmieć archaicznie, ale kanon to utwory, które po prostu należy znać - powiedział Wojciech Kolarski.

Minister z Kancelarii Prezydenta RP podkreślił ponadto, że Narodowe Czytanie to akcja współtworzona od lat z wielkim powodzeniem przez tysiące Polaków. Trwa przez cały rok.

 Ta akcja ma dwa wymiary: warszawski  rozpoczęcie czytania przez prezydenta i pierwszą damę, oraz wymiar drugi – obywatelski, światowy. To tysiące miejsc, gdzie z własnej inicjatywy Polacy czytają polską literaturę. W tym roku spotkamy się 7 września.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadziła Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/tb

------------------------

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 23.36

Polecane

Wróć do strony głównej