Cisza wyborcza. PKW ostrzega

2024-04-20, 06:48

Cisza wyborcza. PKW ostrzega
Od północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza. Foto: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Od północy obowiązuje cisza wyborcza w związku z drugą turą wyborów samorządowych. "Za jej złamanie grożą surowe kary" - podkreśla Państwowa Komisja Wyborcza.

Podczas ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji. Chodzi między innymi o zwoływanie zgromadzeń i wygłaszanie przemówień o poszczególnych kandydatach.

Wybory samorządowe. Cisza wyborcza, nie można agitować

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak powiedział, że cisza wyborcza będzie obowiązywać na terenie całego kraju.

- Szeroki zasięg oddziaływania mediów oraz internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest głosowanie, bez względu na to, gdzie prowadzone są takie działania. Zakazu agitacji należy zatem przestrzegać na terenie całego kraju - wskazał przewodniczący PKW.

Cisza wyborcza potrwa do niedzieli

Cisza wyborcza nie dotyczy agitacji prowadzonej w ramach kampanii do Parlamentu Europejskiego. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak zaleca jednak w takich przypadkach ostrożność.

- Ta agitacja musi być ściśle związana wyłącznie z tymi jednymi wyborami. Żeby to nie było związane z agitacją do samorządu - zaznaczyła Magdalena Pietrzak.

Zobacz również:

Agitacji na rzecz kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie mogą prowadzić uczestniczący w wyborach samorządowych.

Cisza wyborcza potrwa do niedzieli do godziny 21. Wtedy zakończy się głosowanie.

Posłuchaj

Obowiązuje cisza wyborcza w związku z drugą turą wyborów samorządowych. Relacja Klaudii Dadury (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

ms/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej