Wybory samorządowe 2024. Ostatni komunikat PKW przed ciszą wyborczą

W niedzielę odbędzie się druga tura wyborów samorządowych, a o północy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. PKW przypomina, że zakaz agitacji wyborczej obowiązuje na terenie całego kraju, choć nie wszędzie Polacy będą głosować. 

2024-04-19, 20:10

Wybory samorządowe 2024. Ostatni komunikat PKW przed ciszą wyborczą
PKW przypomniała, że zakaz agitacji podczas ciszy wyborczej obowiązuje na terenie całego kraju . Foto: PAP / Leszek Szymański

W najbliższą niedzielę, w drugiej turze wyborów samorządowych, wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach. Głosowanie odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Podczas konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podkreślił, że kampania wyborcza kończy się 24 godziny przed dniem ponownego głosowania.

Druga tura wyborów samorządowych. Zakaz agitacji na terenie całego kraju

- Szeroki zasięg oddziaływania mediów oraz internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest głosowanie, bez względu na to, gdzie prowadzone są działania agitacyjne. Zakazu agitacji należy zatem przestrzegać na terenie całego kraju - wskazał.

Zwrócił w tym kontekście uwagę, że oceny konkretnych działań "nie dokonują organy wyborcze, lecz organy ścigania i sądy, bowiem naruszenie tak zwanej ciszy wyborczej stanowi wykroczenie".

REKLAMA

Marciniak odniósł się również do organizowania w sobotę i niedzielę wydarzeń związanych z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Przypomniał, że komitety wyborcze w wyborach samorządowych i europejskich tworzone są odrębnie. - Odrębność ta dotyczy w szczególności komitetów utworzonych przez te same partie polityczne, ale działalność komitetów wyborczych uczestniczących w poszczególnych wyborach musi być od siebie ściśle oddzielona - powiedział.

Agitacja wyborcza. "Można zgłosić do policji lub prokuratury

- Niedopuszczalne jest prowadzenie przez komitet wyborczy, uczestniczący w jednych wyborach, agitacji na rzecz kandydatów zgłoszonych w drugich - podkreślił szef PKW. Przypomniał również, że komitety w obu tych wyborach muszą prowadzić odrębną gospodarkę finansową.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak dodała, że "cisza wyborcza dotyczy zakazu agitacji w wyborach samorządowych". - Wszystko zależy od konkretnego działania. A trzeba mieć też na względzie i to, że dla niektórych granica prowadzenia tej agitacji jednej bądź drugiej może być również przekroczona - zauważyła. Jak przypomniała, jeżeli ktoś uzna, że nastąpiło zdarzenie, które powinno być obłożone sankcjami karnymi, może to zgłosić do policji lub prokuratury.

- To samo dotyczy mediów, które transmitują takie wydarzenia. Też muszą mieć na względzie, że ta agitacja musi być ściśle związana wyłącznie z tymi jednymi wyborami, żeby to nie było związane z agitacją do samorządu - zaznaczyła Pietrzak.

REKLAMA

PAP/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej