more_horiz

Dariusz Malejonek: dzięki reggae zacząłem inaczej patrzeć na świat

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 14:10
- Jestem w Kościele od dorosłości, a kiedy byłem dzieckiem, to moje święta były zupełnie inne, bo nie miały tego duchowego aspektu tak, jak teraz - mówił w Polskim Radiu 24 Darek Malejonek, muzyk. - Mimo, że byłem w tzw. domu niewierzącym, to w moim sercu był głód i czarna dziura, zasysająca różne duchowe aspekty rzeczywistości - dodał.
Audio
  • Darek Malejonek: zanim przyjąłem chrzest, moje święta były zupełnie inne ("Rozmowa kulturalna"/ PR24)
Darek Malejonek
Darek MalejonekFoto: Bartosz KRUPA/East News

Gość Polskiego Radia mówił, że jego nawrócenie "było długim procesem", a przełomem był koncert grupy ewangelizacyjnej No Longer Music w Jarocinie. - Zrozumiałem, że moje życie polega na czymś innym, niż mi się wydawało. Ta droga była długa i na pewno nie prosta i niełatwa - wspominał.

Kolędy popsieszalskich PAP-1200.jpg
J. Pospieszalski o "Kolędach Pospieszalskich": Kościół zawsze był mecenasem kultury

Głód i czarna dziura

- Mimo, że byłem w tzw. domu niewierzącym, to w moim sercu był głód i czarna dziura, zasysająca różne duchowe aspekty rzeczywistości. Życie, polegające na wegetacji i hedonizmie mnie nie cieszyło, nie interesowało. Interesowały mnie rzeczy głębsze i eschatologiczne. Mimo, że nie wierzyłem w osobowego Boga, to szukałem tego pierwiastka w religiach Wschodu - opowiadał.

- Czułem, że życie naokoło mnie, jest czymś innym, niż się wydaje z pozoru. Niby jest ta materia naokoło, ale ludzie kierują się innymi rzeczami, nie tylko tymi, które deklarują - ocenił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dikanda. Muzyczna fuzja świątecznych tradycji z Pomorza i gór

Katalizatorem wiary stało się reggae. - Tam pojawiły się rzeczy związane z chrześcijaństwem -  psalmy, Stary Testament. Wtedy też pojawił się osobowy Bóg. Zacząłem patrzeć na świat tak, że nie mógł powstać sam z siebie, że to wszystko ma jakiś cel - mówił. - Chrześcijaństwo dla mnie jest wolnością - możesz robić wszystko, byleby nie krzywdzić innych i siebie - dodał.

Rola Boba Marleya w ewangelizacji

Jak mówił, że w jego ewangelizacji rolę odegrała także muzyka Boba Marleya. - Ważne było też to, że wtedy - w czasach komuny, stanu wojennego - apokaliptyczna część twórczości Boba Marleya bardzo mi pasowała. Dla mnie przyjście komuny było końcem świata - wspominał. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jerzy Petersburski jr: w czasie Wigilii muzyka jest ponad wszystkimi podziałami

W audycji więcej o biografii Darka Malejonka i jego nawróceniu. Zachęcamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadząca: Magdalena Piejko

Gość: Darek Malejonek

Data emisji: 26.12.2019

Godzina emisji: 13.30


mbl

Zobacz także

Zobacz także