X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dariusz Malejonek: dzięki reggae zacząłem inaczej patrzeć na świat

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2019 14:10
- Jestem w Kościele od dorosłości, a kiedy byłem dzieckiem, to moje święta były zupełnie inne, bo nie miały tego duchowego aspektu tak, jak teraz - mówił w Polskim Radiu 24 Darek Malejonek, muzyk. - Mimo, że byłem w tzw. domu niewierzącym, to w moim sercu był głód i czarna dziura, zasysająca różne duchowe aspekty rzeczywistości - dodał.
Audio
  • Darek Malejonek: zanim przyjąłem chrzest, moje święta były zupełnie inne ("Rozmowa kulturalna"/ PR24)
Darek Malejonek
Darek MalejonekFoto: Bartosz KRUPA/East News

Gość Polskiego Radia mówił, że jego nawrócenie "było długim procesem", a przełomem był koncert grupy ewangelizacyjnej No Longer Music w Jarocinie. - Zrozumiałem, że moje życie polega na czymś innym, niż mi się wydawało. Ta droga była długa i na pewno nie prosta i niełatwa - wspominał.

Kolędy popsieszalskich PAP-1200.jpg
J. Pospieszalski o "Kolędach Pospieszalskich": Kościół zawsze był mecenasem kultury

Głód i czarna dziura

- Mimo, że byłem w tzw. domu niewierzącym, to w moim sercu był głód i czarna dziura, zasysająca różne duchowe aspekty rzeczywistości. Życie, polegające na wegetacji i hedonizmie mnie nie cieszyło, nie interesowało. Interesowały mnie rzeczy głębsze i eschatologiczne. Mimo, że nie wierzyłem w osobowego Boga, to szukałem tego pierwiastka w religiach Wschodu - opowiadał.

- Czułem, że życie naokoło mnie, jest czymś innym, niż się wydaje z pozoru. Niby jest ta materia naokoło, ale ludzie kierują się innymi rzeczami, nie tylko tymi, które deklarują - ocenił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dikanda. Muzyczna fuzja świątecznych tradycji z Pomorza i gór

Katalizatorem wiary stało się reggae. - Tam pojawiły się rzeczy związane z chrześcijaństwem -  psalmy, Stary Testament. Wtedy też pojawił się osobowy Bóg. Zacząłem patrzeć na świat tak, że nie mógł powstać sam z siebie, że to wszystko ma jakiś cel - mówił. - Chrześcijaństwo dla mnie jest wolnością - możesz robić wszystko, byleby nie krzywdzić innych i siebie - dodał.

Rola Boba Marleya w ewangelizacji

Jak mówił, że w jego ewangelizacji rolę odegrała także muzyka Boba Marleya. - Ważne było też to, że wtedy - w czasach komuny, stanu wojennego - apokaliptyczna część twórczości Boba Marleya bardzo mi pasowała. Dla mnie przyjście komuny było końcem świata - wspominał. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jerzy Petersburski jr: w czasie Wigilii muzyka jest ponad wszystkimi podziałami

W audycji więcej o biografii Darka Malejonka i jego nawróceniu. Zachęcamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadząca: Magdalena Piejko

Gość: Darek Malejonek

Data emisji: 26.12.2019

Godzina emisji: 13.30


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miklaszewska o kolędzie "Uciekali": pokazuje kondycję ludzkiego życia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 21:15
O duchowości w sztuce i kulturze popularnej, niszy, w jaką spychany jest nurt chrześcijański oraz znaczeniu pierwszej napisanej po II wojnie polskiej kolędy "Uciekali" mówili w Polskim Radiu 24: Maryna Miklaszewska - współautorka utworu oraz Piotr Baron, jazzman i Piotr Bernatowicz, krytyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie i przygody Świętego Mikołaja". Piotr Gociek: to powrót do ogrodu niewinności

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 22:29
W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" o książce "Życie i przygody Świętego Mikołaja". - Urzekło mnie w niej to, jak pięknie potrafił tam Frank Baum połączyć tradycję chrześcijańską z pogańską tradycją wróżek i innych duchów - mówił Piotr Gociek. O klasycznych opowieściach o Świętym Mikołaju opowiadał także Łukasz Orbitowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Barbasiewicz: choinka jest odwołaniem do biblijnego raju

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 23:59
- Łańcuch choinkowy symbolizuje węża, a jabłka - owoc z drzewa poznania - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Barbasiewicz, autorka książek o zwyczajach świątecznych. - Z choinką związana jest też polska tradycja - dodała.
rozwiń zwiń