"Literatura i Pamięć", czyli pomoc i inspiracja dla nauczycieli

- Seria "Literatura i Pamięć" ma przede wszystkim pomagać nauczycielom szkół średnich w realizacji tego nowego programu. Co roku będą się ukazywać nowe egzemplarze tej serii - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Waśko, literaturoznawca.

2020-01-12, 18:26

"Literatura i Pamięć", czyli pomoc i inspiracja dla nauczycieli
Książki z serii "Literatura i Pamięć" podczas prezentacji nowej edukacyjnej serii wydawniczej IPN. Foto: PAP/Piotr Nowak

Posłuchaj

Prof. Waśko: nauczyciele będą mieli pomoc i inspirację do tego, żeby reformę edukacji realizować zgodnie z założeniami (Rozmowa Kulturalna/PR24)
+
Dodaj do playlisty

- Przez wieki literatura nas kształtowała, wyrażała, definiowała. To ona, gdy nie mieliśmy państwa i byliśmy w niewoli, wyrażała nasze marzenia o niepodległej. To ona mówiła o nas i prowadziła do czynu - mówił podczas uroczystej premiery nowej serii wydawniczej "Literatura i Pamięć" prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. O komentarz do sprawy został poproszony prof. Andrzej Waśko.

Powiązany Artykuł

1-368058.jpg
IPN uruchomił nowy portal "Przystanek Historia"

Cel: pomóc nauczycielom

- W grudniu ubiegłego roku zadebiutowała seria "Literatura i Pamięć" - opracowania nowych lektur i tematów z zakresu języka polskiego i literatury. Seria była wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Ona ma przede wszystkim pomagać nauczycielom szkół średnich w realizacji tego nowego programu. Pierwszym tomem tej serii, nastawionej na koordynację programów nauczania języka polskiego i historii, jest książka o twórczości pisarskiej Józefa Piłsudskiego autorstwa pani Agnieszki Kowalczyk - mówił literaturoznawca.

- Mamy też tom zbiorowy poświęcony nowym lekturom w liceum, książkę o Janie Polkowskim, czyli o czasach kiedy literatura polska funkcjonowała w dwóch obiegach na przełomie lat 70. i 80. Co roku będą się ukazywać nowe egzemplarze tej serii - od pięciu do sześciu rocznie. W niedługim czasie, w ciągu kilku lat nauczyciele języka polskiego i historii będą mieli pomoc i inspirację do tego, żeby tę reformę edukacji realizować zgodnie z założeniami, które stały u jej początków - podkreślił rozmówca red. Magdaleny Piejko.

REKLAMA

Podczas rozmowy poruszono również temat nowego numeru "Arkan".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Rozmowa Kulturalna"
Prowadząca: Magdalena Piejko
Gość: prof. Andrzej Waśko (literaturoznawca)
Data emisji: 12.01.2019
Godzina emisji: 18.06

PR24/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej