Venclova z nagrodą im. Herberta. Maria Dzieduszycka: pięknie mówił o znaczeniu jego twórczości

- Bardzo ważne było to, co Tomas Venclova mówił o znaczeniu twórczości Herberta dla niego i jego rówieśników w latach 60. i 70. - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka. Nawiązała w ten sposób do wyróżnienia litewskiego poety nagrodą im. Zbigniewa Herberta. 

2023-09-24, 11:06

Venclova z nagrodą im. Herberta. Maria Dzieduszycka: pięknie mówił o znaczeniu jego twórczości
Tomasz Venclova został laureatem Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Foto: PAP/Valdemar Doveiko

Litewski poeta i tłumacz, obrońca praw człowieka, znany dysydent z czasów sowieckich - Tomas Venclova odebrał 13 września Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta. Uroczystość, podczas której laureat wygłosił przemowę, odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.

- Była w tym pięknym wykładzie, jaki wygłosił Venclova, ważna nić o kontaktach listownych obu poetów. Oni się nigdy nie spotkali. Bardzo ważne było też to, co Venclova mówił o znaczeniu twórczości Herberta dla niego i jego rówieśników w latach 60. i 70. Litwa była wtedy częścią Związku Radzieckiego. Mówił o tym, jak znali na pamięć niektóre wiersze Zbigniewa Herberta - oceniła w Polskim radiu 24  Maria Dzieduszycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta. 

Gość Polskiego Radia 24 wskazała, że tamte lata były okresem, gdy dysydenci sowieccy uczyli się języka polskiego, by mieć dostęp do literatury i poezji polskiej i światowej. - W Polsce tłumaczono z literatury zachodniej wiele pozycji, które w Rosji by się nie ukazały - zaznaczyła Maria Dzieduszycka. 

Tomas Venclova nagrodzony za wybitne osiągnięcia

Venclova przełożył na litewski dwa wiersze Herberta "Powrót prokonsula" i "Raport z oblężonego miasta". Laureata wyznaczyło międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy. Zwracano uwagę, że litewskiego poetę wiele łączy z patronem nagrody. Venclova podobnie jak Herbert w swojej poezji często nawiązuje do historii klasycznej, a w swojej twórczości przeciwstawia się okrucieństwu i niesprawiedliwości.

REKLAMA

Międzynarodowa Nagroda Literacka imienia Zbigniewa Herberta przyznawana jest od dziesięciu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety. Jej laureatami byli dotąd William Stanley Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill, Agi Miszol, Durs Grünbein, Yusef Komunyakaa oraz Marianna Kijanowska.

W "Rozmowie kulturalnej" także o akcji Podaruj wiersz zorganizowanej przez Muzeum im. Zbigniewa Herberta. Udział w akcji polega na przepisaniu wybranego wiersza na przygotowanej przez organizatorów karcie papeterii i podarowaniu go konkretnej osobie.

Więcej w nagraniu:

Posłuchaj

Maria Dziedzuszycka gościem Polskiego Radia 24 ("Weekend kulturalny") 23:25
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Rozmowa kulturalna"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

REKLAMA

Gość: Maria Dzieduszycka (prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta)

Data emisji: 24.09.2023

Godzina emisji: 8.36


Polskie Radio 24, IAr/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej