"Udało się przywieźć do Płocka obraz Kossaka". Stołoska-Fuz o wystawie "1920. Malarstwo. Fotografia"
- Pomysł był taki, by przedstawić nie tylko historię Płocka w czasie wojny polsko-bolszewickiej, ale i cały przebieg wojny 1920 r. - tak w Polskim Radiu 24 mówiła o wystawie "1920. Malarstwo. Fotografia", Katarzyna Stołoska-Fuz z Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
2020-09-25, 10:00
Na wystawie "1920. Malarstwo. Fotografia" podziwiać można wiele obrazów, również tych wypożyczonych m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wystawa to, oprócz obrazów, kolekcja 150 fotografii pochodzących ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.
- Jeśli chodzi o malarstwo, to zaczerpnęliśmy eksponaty z różnych muzeów, stąd podziękowania dla np. Muzeum Narodowego w Warszawie, w Krakowie czy Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Diecezjalnego w Toruniu. Dostaliśmy obraz Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą" - powiedziała Katarzyna Stołoska-Fuz.
Powiązany Artykuł
Kustosz Zamku Królewskiego: przez wiele lat po wojnie praktycznie nie istniał
Rola kobiet w wojennej rzeczywistości
Na zakończenie wystawy, tj. 27 września, odbędzie się promocja wydanego przez muzeum pamiętnika Marceliny Rościszewskiej. Promocji towarzyszyć będzie przemówienie Michała Sokolnickiego, podkreślającego wyjątkową rolę kobiet w wojennej rzeczywistości. Katarzyna Sierakowska zabierze głos w sprawie udziału kobiet w życiu odradzającej się Polski. Zwiedzający otrzymają pamiątkową "jednodniówkę" z informacjami o ekspozycji, kalendarium wojny polsko-bolszewickiej oraz gry i zabawy dla najmłodszych.
Gośćmi audycji byli też: reżyserka Anna Ferens, która opowiadała o festiwalu "NNW" w Gdyni oraz wokalistka jazzowa Ola Turkiewicz. Zapraszamy do odsłuchania zapisu rozmowy.
REKLAMA
Posłuchaj
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadząca: red. Maja Kluczyńska
Goście: Katarzyna Stołoska-Fuz (Muzeum Mazowieckie w Płocku), Anna Ferens (reżyserka), Ola Turkiewicz (wokalistka jazzowa)
REKLAMA
Data emisji: 24.09.2020
Godzina: 23.36
Polecane
REKLAMA