"To jest coś wyjątkowego". Sukces polskiej nauki na wystawie "Enigma. Zagadka rozwiązana"
"Enigma. Zagadka rozwiązana" to wyjątkowa wystawa, na której po raz pierwszy jest prezentowane szczególne dzieło polskich kryptologów. Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro na antenie Polskiego Radia 24 zdradził szczegóły i opowiedział w czym tkwi wyjątkowość eksponatów.
2021-11-19, 11:11
Gościem Mai Kluczyńskiej był historyk, publicysta i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro, który opowiedział o wystawie "Enigma. Zagadka rozwiązana", na której po raz pierwszy w Polsce pokazano unikatowe dzieło przedwojennego polskiego wywiadu. Złamanie kodu niemieckiej maszyny już w 1932 r. było wielkim sukcesem nie tylko polskiego Biura Szyfrów i pracujących w nim kryptologów, lecz także całej polskiej nauki.
Historyk zdradził szczegóły wystawy. - Najważniejszy obiekt to maszyna Enigma, kopia niemieckiej maszyny, zbudowana przez polskich inżynierów - tłumaczył.
- Na wystawie jest jeszcze niemiecki oryginał. Zazwyczaj jest tak, że to oryginał jest cenniejszy niż kopia, ale w tym wypadku jest odwrotnie, dlatego że tych oryginalnych maszyn niemieckich jest na całym świecie jeszcze mnóstwo zachowanych - dodał.
Podkreślił także, że kopia "to jest coś wyjątkowego", ponieważ po wybuchu II wojny światowej niemal wszystkie repliki Enigmy zniszczono, żeby zatrzeć ślady działalności polskiego wywiadu.
REKLAMA
Wyjątkowe miejsce ekspozycji
Dyrektor opowiedział także o miejscu, w którym można zobaczyć wystawę. - Udało nam się wcisnąć pomiędzy różne projekty, które miało wcześniej zaplanowane Narodowe Centrum Kultury i skorzystaliśmy z tej wspaniałej przestrzeni galerii Kordegarda, która jest w świetnym miejscu w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu, naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego - mówił dyrektor.
Ocenił, że galeria Kordegarda jest "idealnym miejscem właśnie do takiej ekspozycji". Dodał, że ze względu na klimatyczny charakter wnętrza organizatorom zależało na tym, aby to właśnie tam pokazać Enigmę.
Posłuchaj
Dodał również, że eksponaty wkrótce zostaną wywiezione do Poznania. - Dlatego że ci trzej polscy kryptolodzy - Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski pochodzili właśnie z uniwersytetu w Poznaniu - powiedział.
Wystawę można obejrzeć w dniach 9-28 listopada 2021 r. w galerii Kordegarda (ul. Krakowskie Przedmieście 15/17) w Warszawie, wstęp wolny.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzący: Maja Kluczyńska
REKLAMA
Gość: Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 18.11.2021
Godzina: 23:35
ng
REKLAMA
Polecane
REKLAMA