more_horiz

"Chodzi o to, by przenieść emocje na ekran". Aktor m.in. o filmie "Gierek"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 08:24
- W tych filmach miałem przyjemność współpracować z reżyserami, którzy mi zaufali, mówię o Michale Węgrzynie, z którym współpracujemy już od kilkunastu lat, i o Patryku Vedze. W obu przypadkach mam od nich taki kredyt zaufania, z którego cały czas korzystam, ale staram się go nie wykorzystać do końca - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kozłowski, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, a także dziennikarz Polskiego Radia Dzieciom.
Kadr z filmu Gierek. Zbigniew Kozłowski opowiadał w Polskim Radiu 24 o swojej roli w tym filmie
Kadr z filmu "Gierek". Zbigniew Kozłowski opowiadał w Polskim Radiu 24 o swojej roli w tym filmieFoto: printscreen/YouTube.com/Kino Helios Polska

Film określany jest dziesiątą muzą, co zresztą nawiązuje do tytułu pierwszej w Polsce i jednej z pierwszych na świecie monografii na temat filmu, kina i kinematografii. Muzy w mitologii greckiej były boginiami sztuki. Było ich dziewięć i każda miała swoje zadanie, z którym też była utożsamiana. Oczywiście wśród muz olimpijskich nie było muzy odpowiedzialnej za kino, stąd takie pojawiło się w okresie 20-lecia międzywojennego.

"Chodzi o emocje"

O aktorstwie i lekcjach pokory, nauce tekstów, historiach, postaciach, rozwoju i zadaniach aktorskich podczas pracy na planach filmów "Gierek", "Miłość seks i pandemia" oraz "Krime story. Love story" opowiadał w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kozłowski, aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, a także dziennikarz Polskiego Radia Dzieciom.

Gość PR24 przyznał, że w każdym z tych trzech filmów jego zadania aktorskie były inne. Zauważył, że mówiąc o filmie w ogóle i o zadaniach aktora w filmie, mówmy głównie o emocjach. - Chodzi o to, żeby te emocje przenieść na ekran - stwierdził.

Film "Gierek". Kozłowski: dostałem kredyt zaufania

Zbigniew Kozłowski dodał, że sytuacja na deskach teatru jest inna, po spektakl gra się wiele razy, ma się odpowiedź publiczności. Film nie daje tej możliwości. - W przygotowaniu roli filmowej to wszystko zależy od nas i od reżysera, rozmowy z nim, czego od nas reżyser oczekuje - mówił aktor.

- W tych trzech filmach miałem przyjemność współpracować z reżyserami, którzy mi zaufali, mówię o Michale Węgrzynie, z którym współpracujemy już od kilkunastu lat, i o Patryku Vedze. W obu przypadkach mam od nich taki kredyt zaufania, z którego cały czas korzystam, ale staram się go nie wykorzystać do końca. To znaczy, że oni mi ufają, a ja staram się przychodzić z jakąś propozycją - podkreślił Zbigniew Kozłowski.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:37 PR24_mp3 2022_01_28-23-36-26_WK.mp3 Zbigniew Kozłowski o zadaniach aktorskich w filmach: "Gierek", "Miłość, seks i pandemia" oraz "Krime story. Love story" ("Weekend kulturalny" / PR24)

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Zbigniew Kozłowski (aktor)
Data emisji: 28.01.2022
Godzina emisji: 23.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także