more_horiz

3. edycja festiwalu Muzyka Świata. Kurtis: chciałem rozpocząć jak u Hitchcocka, z przytupem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 10:05
- W tym roku podczas festiwalu wystąpi między innymi Dhafer Youssef, który ma na swoim koncie miliony wyświetleń. Jest to czołówka światowa, jeżeli chodzi o muzykę - powiedział w Polskim Radiu 24 Milo Kurtis, muzyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka Świata. 
Plakat promujący wydarzenie.
Plakat promujący wydarzenie. Foto: stodola.pl

Tematem audycji "Weekend kulturalny" był festiwal Muzyka Świata Warszawa 2022, który rozpocznie się 9 czerwca br., a zakończy 12 czerwca br. 

To już trzecia edycja tego wydarzenia. Przez cztery dni stołeczny klub "Stodoła" będzie rozbrzmiewał wielokulturowymi brzmieniami Europy i Afryki, zabierając uczestników w wyjątkową muzyczną wędrówkę po tych kontynentach, przez różne gatunki i style muzyczne: od muzyki tradycyjnej, poprzez klasyczną do elementów popu i free jazzu, przez nieoczywiste, wielobarwne dźwięki oraz bogactwo wyrazistych emocji. Na antenie Polskiego Radia 24 Milo Kurtis, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Świata, mówił o tym przedsięwzięciu.

"Światowa czołówka"

- W tym roku podczas festiwalu wystąpi między innymi Dhafer Youssef, który ma na swoim koncie miliony wyświetleń. Jest to czołówka światowa, jeżeli chodzi o muzykę - powiedział gość Polskiego Radia 24. 

Dodał, że artysta pochodzi z Tunezji. - Jak się okazało, jest bardzo znany w Polsce, ponieważ kiedy ruszyła sprzedaż biletów, to pierwszego dnia poszło ich ze sto sztuk. A trzeba podkreślić, że klub "Stodoła" pomieść tylko 800 osób - przyznał Milo Kurtis.

W jego ocenie ten artysta "śpiewa genialnie". - Szczerze, nie słyszałem tak przepięknie śpiewającego artysty. Gra muzykę, z której i ja czerpię, czyli muzykę śródziemnomorską. Jest Tunezyjczykiem, ale gra fusion i idzie w kierunku jazzu - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu.

Dodał, że artysta koncertował już wcześniej w Polsce, między innymi z Anną Marią Jopek. 

"Rozpoczęcie jak u Hitchcocka"

Wszystkie koncerty zaczynają się o godzinie 19.00, a Dhafer Youssef wystąpi 9 czerwca. - Koncert otworzy moja ukochana polska artystka Karolina Cicha i spółka. Myślę, że o niej za dużo nie trzeba mówić, bo każdy, kto interesuje się taką muzyką, wie, co ona gra. Jednak dla przypomnienia: zagra ona muzykę karaibską, ponieważ właśnie wydała nową płytę. W jej muzyce znajdziemy również sporo elektroniki - powiedział. 

- Chciałem, żeby rozpoczęcie festiwalu było jak u Hitchcocka, czyli z dużym przytupem - podkreślił Milo Kurtis.

Czytaj więcej: 

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:20 PR24_AAC 2022_05_26-23-35-52.mp3 Milo Kurtis: chciałem, żeby rozpoczęcie festiwalu było jak u Hitchcocka, czyli z dużym przytupem (Weekend kulturalny/Polskie Radio 24)

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadząca: Maja Kluczyńska

Gość: Milo Kurtis, muzyk, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Świata

Data emisji: 26.05.2022

Godzina: 23:35

nj

Zobacz także

Zobacz także