"Siostry-dziesięć panien mądrych". Górski: nie wiedziałem, jak pokazać bestialstwo, które dotknęło siostry
- Na pierwszy dzień zdjęciowy do filmu wyjeżdżaliśmy 24 lutego, dokładnie wtedy, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Górski, reżyser, scenarzysta. Gościem audycji była też siostra Maria Czepiel.
2022-06-17, 13:00
11 czerwca odbyła się beatyfikacja s. Marii Paschalis i jej dziewięciu towarzyszek, a 10 czerwca miała miejsce premiera filmu dokumentalnego w hołdzie zakonnicom, filmu opowiadającego o ich losach oraz o tym, jak historia zatoczyła koło, a wojna na Ukrainie zaktualizowała przemoc "wyzwolicieli" 1945 roku.
- Nosiłam w sobie tę historię, ale przesłanie sióstr mocniej do mnie dotarło 19 czerwca ubiegłego roku kiedy Ojciec Święty podpisywał dekret o męczeństwie sióstr, w tym samym dniu byłam na pielgrzymce, wtedy podszedł do mnie młody mężczyzna i zapytał o to, kiedy te nasze siostry będą beatyfikowane i dodał, że byłyby one dobrymi patronkami dla wszystkich, którzy doświadczają przemocy - mówiła siostra Maria Czepiel.
"Jak pokazać bestialstwo?"
Wyprodukowanie filmu było trudne z powodu braku materiałów filmowych z tego okresu, nie ma ludzi, którzy pamiętają zamordowane siostry. Poza kilkoma zdjęciami i rysunkami nie ma nic. Miał więc powstać ok. 20-minutowy materiał opowiadający o tym, co człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi. Rzeczywistość zweryfikowała jednak tę koncepcję w momencie najazdu Rosji na wolną i demokratyczną Ukrainę.
- Zastanawiałem się, jak pokazać takie bestialstwo, gwałt to chyba jedna z najtragiczniejszych rzeczy jaką można zrobić kobiecie w sferze duchowej i cielesnej, dodatkowo nie było świadków tego okrucieństwa, dopiero potem oświeciło nas, że jest Pani z Ukrainy, która rysuje piaskiem. Sceny w filmie rysuje ona więc piaskiem, a piasek pochodzi z Krymu - mówił Piotr Górski.
REKLAMA
Autorzy filmu postanowili połączyć wydarzenie sprzed prawie 80 lat z tym, co dzisiaj dzieje się za wschodnią granicą Polski, bo to ci sami żołnierze i te same metody działania. Łączą zatem wspomnienia z męczeństwa elżbietanek w 1945 z dramatycznymi zdjęciami z Ukrainy z 2022. Takie zestawienie nadaje innego wymiaru wszystkim wypowiedziom i zdaniom, jakie w tym filmie padają.
Posłuchaj
***
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzący: Maja Kluczyńska
REKLAMA
Gość: Piotr Górski (reżyser, scenarzysta) oraz Maria Czepiel (siostra zakonna)
Data emisji: 16.06.2022
Godzina: 23:35
Polecane
REKLAMA