more_horiz

"Siostry-dziesięć panien mądrych". Górski: nie wiedziałem, jak pokazać bestialstwo, które dotknęło siostry

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 13:00
- Na pierwszy dzień zdjęciowy do filmu wyjeżdżaliśmy 24 lutego, dokładnie wtedy, kiedy wybuchła wojna na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Górski, reżyser, scenarzysta. Gościem audycji była też siostra Maria Czepiel.
Siostry-dziesięć panien mądrych. Górski: nie wiedziałem, jak pokazać bestialstwo, które dotknęło siostry
"Siostry-dziesięć panien mądrych". Górski: nie wiedziałem, jak pokazać bestialstwo, które dotknęło siostryFoto: Foto: selzbietanki.com

11 czerwca odbyła się beatyfikacja s. Marii Paschalis i jej dziewięciu towarzyszek, a 10 czerwca miała miejsce premiera filmu dokumentalnego w hołdzie zakonnicom, filmu opowiadającego o ich losach oraz o tym, jak historia zatoczyła koło, a wojna na Ukrainie zaktualizowała przemoc "wyzwolicieli" 1945 roku.

- Nosiłam w sobie tę historię, ale przesłanie sióstr mocniej do mnie dotarło 19 czerwca ubiegłego roku kiedy Ojciec Święty podpisywał dekret o męczeństwie sióstr, w tym samym dniu byłam na pielgrzymce, wtedy podszedł do mnie młody mężczyzna i zapytał o to, kiedy te nasze siostry będą beatyfikowane i dodał, że byłyby one dobrymi patronkami dla wszystkich, którzy doświadczają przemocy - mówiła siostra Maria Czepiel.

"Jak pokazać bestialstwo?"

Wyprodukowanie filmu było trudne z powodu braku materiałów filmowych z tego okresu, nie ma ludzi, którzy pamiętają zamordowane siostry. Poza kilkoma zdjęciami i rysunkami nie ma nic. Miał więc powstać ok. 20-minutowy materiał opowiadający o tym, co człowiek może zrobić drugiemu człowiekowi. Rzeczywistość zweryfikowała jednak tę koncepcję w momencie najazdu Rosji na wolną i demokratyczną Ukrainę.

- Zastanawiałem się, jak pokazać takie bestialstwo, gwałt to chyba jedna z najtragiczniejszych rzeczy jaką można zrobić kobiecie w sferze duchowej i cielesnej, dodatkowo nie było świadków tego okrucieństwa, dopiero potem oświeciło nas, że jest Pani z Ukrainy, która rysuje piaskiem. Sceny w filmie rysuje ona więc piaskiem, a piasek pochodzi z Krymu - mówił Piotr Górski.

Czytaj także:

Autorzy filmu postanowili połączyć wydarzenie sprzed prawie 80 lat z tym, co dzisiaj dzieje się za wschodnią granicą Polski, bo to ci sami żołnierze i te same metody działania. Łączą zatem wspomnienia z męczeństwa elżbietanek w 1945 z dramatycznymi zdjęciami z Ukrainy z 2022. Takie zestawienie nadaje innego wymiaru wszystkim wypowiedziom i zdaniom, jakie w tym filmie padają.


Posłuchaj
23:33 _PR24_AAC 2022_06_16-23-35-28.mp3 "Siostry-dziesięć panien mądrych". Górski: nie wiedziałem, jak pokazać bestialstwo, które dotknęło siostry ("Weekend kulturalny")

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Piotr Górski (reżyser, scenarzysta) oraz Maria Czepiel (siostra zakonna)

Data emisji: 16.06.2022

Godzina: 23:35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem