more_horiz

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Arkadiusz Gołębiewski o jubileuszowej edycji NNW

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 09:05
- Tegoroczna edycja będzie czymś wyjątkowym, bo z wielu krajów przyjadą twórcy zajmujący się historią - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski, zapowiadając jubileuszową, 15. edycję wydarzenia.
15. Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 27-30 września 2023 roku w Gdyni
15. Festiwal Filmowy NNW odbędzie się w dniach 27-30 września 2023 roku w GdyniFoto: mat. pras.

W dniach 27-30 września, w Gdyni, odbędzie się XV edycja festiwalu NNW - Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Hasłem tegorocznej, jubileuszowej edycji jest: "Wolna Polska w wolnym świecie". Festiwal NNW to bogactwo tematów i nowatorskie sposoby opowiadania o drogach do wolności - zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem 24 jego twórca Arkadiusz Gołębiewski.

- Dzięki festiwalowi, mam poczucie, poznało się wiele osób, które potem zainicjowały swoje działania w terenie - powiedział. Wymienił m.in. ludzi, którzy doprowadzili do wybudowania w Mielcu pomnika Żołnierzy Wyklętych.

Międzynarodowe wpływy polskiego festiwalu NNW

Jak dodał, festiwal "działa na szerokie zjawiska, i to nie tylko w Polsce, ale również za granicą". - Czesi są uważnymi obserwatorami, obserwują i, inspirując się, robią podobne rzeczy - zaznaczył i wskazał przykład czeskiego festiwalu "Ofiarni i odważni". - XV edycja będzie czymś wyjątkowym, bo z wielu krajów przyjadą twórcy zajmujący się historią - dodał Arkadiusz Gołębiewski. 

Festiwal NNW to nie tylko filmy nawiązujące do historii narodowej, ale również do tej indywidualnej - tożsamości i wolności każdego człowieka. Festiwal co roku zaskakuje nowymi tematami w prezentowanych filmach, różnorodnością programu, który obejmuje coraz więcej kategorii konkursowych, starając się w ten sposób odpowiadać na zapotrzebowania widzów, uczestników i filmowców.

"Jesteśmy w Europie". Niezwykła wystawa fotografii z Ukrainy

W rozmowie także o "Jesteśmy w Europie" - wystawie 10 wielkoformatowych, współczesnych, panoramicznych fotografii z wojny rosyjsko-ukraińskiej połączonych z cytatami z pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę w 2001 roku. Gościem Polskiego Radia 24 była Justyna Chrabka, kierownik Działu Wydawniczo-Naukowego w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 

Czytaj także w TVP.Info: „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”: Złoty Opornik dla filmu „Oblężenie Warszawy”

Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

Posłuchaj
23:18 Weekend-kulturalny--[PR24]PR24 (mp3) 21 wrzesień 2023 23_36_39.mp3 Arkadiusz Gołębiewski o tegorocznej, XV edycji festiwalu NNW ("Weekend kulturalny"/ PR24)

Czytaj także w Niezalezna.pl: Tak rodzą się nowe filmy o historii najnowszej 

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzący: Maja Kluczyńska

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor festiwalu NNW)

Data emisji: 21.09.2023

Godzina emisji: 23.35


Polskie Radio 24/ mbl

Zobacz także

Zobacz także