more_horiz

Wystawa "Zwierzęta w Warszawie". Kuratorka w PR24: chcieliśmy przesunąć akcenty

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 08:05
W Muzeum Warszawy od połowy maja można obejrzeć wystawę zatytułowaną "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji". - Chcieliśmy zwrócić uwagę na fakt, że Warszawę zamieszkiwały i zamieszkują nadal zwierzęta, z którymi ludzie, ludzkie zwierzęta pozostają w różnego rodzaju relacjach - mówiła w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy Lena Wicherkiewicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fotokon / Shutterstock.com

Historia Warszawy to nie tylko historia ludzi. Na podstawie świadectw z różnych epok - zabytków, dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku, wystawa "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" opowiada o zmieniających się ludzko-zwierzęcych relacjach. Ekspozycja w Muzeum Warszawy przypomina, że człowiek jest tylko jednym z ponad 5000 gatunków żyjących w Warszawie.

Look-unlock-plakat fb-663.jpg
"Wielu ludzi tego potrzebowało". Bartosz Ivan w PR24 o wystawie LOOK/UNLOCK

- Przesunęliśmy trochę akcenty i rzeczywiście człowiek nie jest głównym gospodarzem miasta na tej wystawie. Chcieliśmy po prostu zwrócić uwagę na fakt, że Warszawę zamieszkiwały i zamieszkują nadal zwierzęta, z którymi ludzie, ludzkie zwierzęta pozostają w różnego rodzaju relacjach - mówiła Lena Wicherkiewicz.

Kuratorka wystawy wyjaśniła, że wystawa jest podzielona na 6 części, z których pierwsza ogólnie opowiada o zmianach w postrzeganiu zwierząt, a kolejne części rozwijają temat relacji, które zostały nazwane - w sposób symboliczny - "okazami", "towarem", "siłą roboczą", "towarzyszami" i "sąsiadami". - Wokół tych tematów relacji rozwija się narracja wystawy - mówiła Lena Wicherkiewicz.

Wystawę można obejrzeć do 13 października.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:45 PR24_mp3 2021_06_04-23-35-59_WK.mp3 Lena Wicherkiewicz o wystawie "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" ("Weekend kulturalny" / PR24)

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Lena Wicherkiewicz (kuratorka wystawy)
Data emisji: 04.06.2021
Godzina emisji: 23.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także