more_horiz

Nie tylko Wisła. Wystawa "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 00:00
- Jest to wystawa o rzekach i strumieniach, które obficie opływały Warszawę oraz miały duży wpływ na kształtowanie się miasta. Za pośrednictwem planów kartograficznych, grafik, rysunków i rysunków inżynieryjnych zobaczyć będzie można, jak i gdzie płynęły rzeki Drna, Sadurka, Żurawka i wiele innych - powiedział w Polskim Radiu 24 Konrad Schiller, kurator wystawy. 
Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzenie Foto: muzeumwoli.muzeumwarszawy.pl

Tematem rozmowy była wystawa "Niech płyną! Inne rzeki Warszawy" w Muzeum Woli. 

Kurator wystawy powiedział, że jest to wystawa o rzekach i strumieniach, które obficie opływały Warszawę oraz miały duży wpływ na kształtowanie się miasta. - Za pośrednictwem planów kartograficznych, grafik, rysunków i rysunków inżynieryjnych zobaczyć będzie można, jak i gdzie płynęły rzeki Drna, Sadurka, Żurawka i wiele innych. Będzie można zobaczyć też strumienie: Kamionka, Jordan czy Strumień Świętojański - poinformował gość Polskiego Radia 24. 

"To nie tylko opowieść o historii"

- Poznać będzie można też ich biografię, jak i pozostałości ukryte w nazwach ulic czy dzielnic - powiedział. Zaznaczył, że dzięki zbiorom z archiwum MPWiK będzie można zapoznać się z procesami, jakie zachodziły w mieście, i co przyczyniło się do zniknięcia tych rzek. 

- Wystawa to nie tylko opowieść o historii. Jej istotną częścią jest opowieść o współczesnych aspektach, takich jak zanieczyszczenia i osuszenia cieków wodnych - stwierdził kurator wystawy. 

Usłyszeć będzie można także o tym, "kto i jak chroni nieliczne pozostałości bogatej hydrosfery Warszawy i Polski". 

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:52 PR24_AAC 2022_02_03-23-35-18.mp3 Konrad Schiller: jest to wystawa o rzekach i strumieniach, które obficie opływały Warszawę oraz miały duży wpływ na kształtowanie się miasta (Weekend kulturalny/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzi: Maja Kluczyńska

Gość: Konrad Schiller (kurator wystawy)

Data emisji: 04.02.2022

Godzina emisji: 23.35

nj

Zobacz także

Zobacz także