more_horiz

"Wschód Kultury 2022". Lublin zaprasza na koncerty, wystawy i spotkania literackie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 12:21
W Lublinie rusza kolejna odsłona festiwalu "Wschód Kultury 2022". - Staramy się eksplorować jak najszerzej różnego rodzaju zjawiska dźwiękowe. Zapraszamy zarówno prekursorów gatunków muzycznych, jak i inspirujących debiutantów, wschodzące gwiazdy - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Wojciechowska dyrektorka festiwalu. Oprócz muzyki w programie również wystawy oraz spotkania literackie.                
Wschód Kultury 2022. Lublin zaprasza na koncerty, wystawy i spotkania literackie
"Wschód Kultury 2022". Lublin zaprasza na koncerty, wystawy i spotkania literackieFoto: facebook.com/wschodkultury/innebrzmienia/Natalia Ogłoszka

Blisko osiemdziesiąt wydarzeń, a wśród nich: koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, spotkania literackie i warsztaty. "Wschód Kultury 2022" to wydarzenie, które łączy różne dziedziny sztuki. Stolicami festiwalu jak co roku zostały Rzeszów, Lublin i Białystok. Celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W tym roku pierwszoplanowa rola należy do Ukrainy.

Po Rzeszowie przyszedł czas na Lublin a wszystko pod hasłem "Wschód Kultury - Inne Brzmienia".

W Lublinie (7-10.07.2022) poza wysmakowaną muzyką spod znaku alternatywy z najwyższej półki, zobaczymy dwie wystawy plakatów Klubu Ilustratorów Pictoric: "Support Ukraine PIC | Obraz wojny" oraz "Yellow&Blue". W ramach Wschodniego Expressu nie zabraknie też ciekawych spotkań z literaturą, w tym premier książek ukraińskich autorów, przełożonych na język polski i wydanych w naszym kraju, np. "Lustrzany sześcian" czy "Ostatni pocałunek Ilicza". W programie znalazły się również spotkania autorskie z Kateryną Babkiną oraz Mykołą Riabczukiem.

"Wschód Kultury - Inne Brzmienia". Lublin zaprasza

- Obydwa człony nazwy czyli "Wschód Kultury" oraz "Inne Brzemienia" mają dla nas bardzo duże znaczenie. Jeśli chodzi o "Wschód Kultury" to jest to oczywiście inspiracja i główne założenie festiwalu, by prezentować w Lublinie artystów ze wschodu, z krajów Partnerstwa Wschodniego przede wszystkim. Od lat grali u nas przede wszystkim przedstawiciele alternatywy głównie z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii. Tak jak pojawiali się w poprzednich latach, tak nie zabraknie ich w tym roku. Wschód Kultury to także wydarzenia poza muzyczne, ponieważ cała część literacka związana jest ze wschodem. Z całym kontekstem społeczno-kulturowym - mówiła Agnieszka Wojciechowska dyrektorka festiwalu Wschód Kultury.

- Nazwa druga czyli "Inne Brzmienia" to przede wszystkim wyznacznik jeśli chodzi o muzykę. Tutaj staramy się eksplorować jak najszerzej różnego rodzaju zjawiska dźwiękowe. Zapraszamy do Lublina zarówno prekursorów gatunków muzycznych, jak i inspirujących debiutantów, wschodzące gwiazdy.

Rafał Chwałd dyrektor festiwalu Wschód Kultury wyjaśnił, że Lublin jest łącznikiem między wschodem a zachodem Europy czy szerzej nawet świata.

- Lublin jest takim pomostem, z jednej strony bramą na wschód z drugiej łącznikiem między Europą Zachodnią. Tak też programujemy festiwal, żeby ciekawe wartościowe zjawiska muzyczne z Ukrainy czy Białorusi spotykały się na tych samych scenach z gwiazdami muzyki zachodniej, prekursorami różnych gatunków. Lublin sprzyja temu by do takich spotkań doprowadzać.     

Dodał, że od początku festiwalowi towarzyszy międzynarodowość. 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy

Posłuchaj
23:18 PR24_mp3 2022_07_07-23-35-26.mp3 Agnieszka Wojciechowska i Rafał Chwałd, dyrektorzy festiwalu "Wschód Kultury - Inne Brzmienia" zapraszają do Lublina ("Weekend kulturalny"/Polskie Radio 24) 

Czytaj także:

***

Audycja: "Weekend kulturalny"

ProwadzącaMaja Kluczyńska

Gość: Agnieszka Wojciechowska i Rafał Chwałd, dyrektorzy festiwalu Wschód Kultury

Data emisji: 07.07.2022

Godzina emisji: 23.35

PR24/ASP

Zobacz także

Zobacz także