"Wschód Kultury 2022". Lublin zaprasza na koncerty, wystawy i spotkania literackie
W Lublinie rusza kolejna odsłona festiwalu "Wschód Kultury 2022". - Staramy się eksplorować jak najszerzej różnego rodzaju zjawiska dźwiękowe. Zapraszamy zarówno prekursorów gatunków muzycznych, jak i inspirujących debiutantów, wschodzące gwiazdy - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Wojciechowska dyrektorka festiwalu. Oprócz muzyki w programie również wystawy oraz spotkania literackie.
2022-07-08, 12:21
Blisko osiemdziesiąt wydarzeń, a wśród nich: koncerty, wystawy, spektakle, seanse filmowe, spotkania literackie i warsztaty. "Wschód Kultury 2022" to wydarzenie, które łączy różne dziedziny sztuki. Stolicami festiwalu jak co roku zostały Rzeszów, Lublin i Białystok. Celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W tym roku pierwszoplanowa rola należy do Ukrainy.
Po Rzeszowie przyszedł czas na Lublin a wszystko pod hasłem "Wschód Kultury - Inne Brzmienia".
W Lublinie (7-10.07.2022) poza wysmakowaną muzyką spod znaku alternatywy z najwyższej półki, zobaczymy dwie wystawy plakatów Klubu Ilustratorów Pictoric: "Support Ukraine PIC | Obraz wojny" oraz "Yellow&Blue". W ramach Wschodniego Expressu nie zabraknie też ciekawych spotkań z literaturą, w tym premier książek ukraińskich autorów, przełożonych na język polski i wydanych w naszym kraju, np. "Lustrzany sześcian" czy "Ostatni pocałunek Ilicza". W programie znalazły się również spotkania autorskie z Kateryną Babkiną oraz Mykołą Riabczukiem.
"Wschód Kultury - Inne Brzmienia". Lublin zaprasza
REKLAMA
- Obydwa człony nazwy czyli "Wschód Kultury" oraz "Inne Brzemienia" mają dla nas bardzo duże znaczenie. Jeśli chodzi o "Wschód Kultury" to jest to oczywiście inspiracja i główne założenie festiwalu, by prezentować w Lublinie artystów ze wschodu, z krajów Partnerstwa Wschodniego przede wszystkim. Od lat grali u nas przede wszystkim przedstawiciele alternatywy głównie z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii. Tak jak pojawiali się w poprzednich latach, tak nie zabraknie ich w tym roku. Wschód Kultury to także wydarzenia poza muzyczne, ponieważ cała część literacka związana jest ze wschodem. Z całym kontekstem społeczno-kulturowym - mówiła Agnieszka Wojciechowska dyrektorka festiwalu Wschód Kultury.
- Nazwa druga czyli "Inne Brzmienia" to przede wszystkim wyznacznik jeśli chodzi o muzykę. Tutaj staramy się eksplorować jak najszerzej różnego rodzaju zjawiska dźwiękowe. Zapraszamy do Lublina zarówno prekursorów gatunków muzycznych, jak i inspirujących debiutantów, wschodzące gwiazdy.
Rafał Chwałd dyrektor festiwalu Wschód Kultury wyjaśnił, że Lublin jest łącznikiem między wschodem a zachodem Europy czy szerzej nawet świata.
- Lublin jest takim pomostem, z jednej strony bramą na wschód z drugiej łącznikiem między Europą Zachodnią. Tak też programujemy festiwal, żeby ciekawe wartościowe zjawiska muzyczne z Ukrainy czy Białorusi spotykały się na tych samych scenach z gwiazdami muzyki zachodniej, prekursorami różnych gatunków. Lublin sprzyja temu by do takich spotkań doprowadzać.
REKLAMA
Dodał, że od początku festiwalowi towarzyszy międzynarodowość.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy
Posłuchaj
- Komodo na opolskim festiwalu. "Zabawa będzie taka jak w najlepszych klubach świata"
- "Wschód Kultury 2022". Artystyczny dialog w gronie krajów naszego regionu
***
Audycja: "Weekend kulturalny"
REKLAMA
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Agnieszka Wojciechowska i Rafał Chwałd, dyrektorzy festiwalu Wschód Kultury
Data emisji: 07.07.2022
Godzina emisji: 23.35
REKLAMA
PR24/ASP
REKLAMA