more_horiz

Rok Marii Konopnickiej. Magdalena Wołowska-Rusińska o wystawie poświęconej poetce

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 08:28
Trwa rok Marii Konopnickiej. Poetka uchodzi do dziś za jedną z najwybitniejszych pisarek w historii polskiej literatury. W Polskim Radiu 24 o autorce, a także wystawie jej dotyczącej mówiła Magdalena Wołowska-Rusińska kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej, autorka ekspozycji.
O Marii Konopnickiej mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Wołowska-Rusińska
O Marii Konopnickiej mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Wołowska-RusińskaFoto: Polona.pl

W Suwałkach - mieście urodzenia Marii Konopnickiej - działa muzeum jej imienia. W muzeum można oglądać wystawę poświęconą pisarce. W Polskim Radiu 24 Magdalena Wołowska-Rusińska mówiła także o wydarzeniach towarzyszących, planach wystawienniczych Muzeum im. Marii Konopnickiej, a także o literackich i osobistych wyzwaniach, które pisarka realizowała.

Wystawa o Marii Konopnickiej w Suwałkach

Magdalena Wołowska-Rusińska mówiła o Suwałkach, które były miastem urodzenia i dzieciństwa Marii Konopnickiej. Zwróciła uwagę na ich znaczenie w życiu poetki, chociaż ta spędziła w mieście zaledwie siedem lat. Kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej zaproponowała swoisty "szlak Marii Konopnickiej", który można odbyć odwiedzając Suwałki tak, aby lepiej poznać historię pisarki.

- W najbliższym czasie udostępnimy zwiedzającym [Muzeum im. Marii Konopnickiej] stałą wystawę poświęconą poetce. To bardzo ciekawa wystawa pokazująca Konopnicką w zupełnie innym świetle. Doskonały projektant Michał Urban i autor grafik Marek Zalibowski pokazali Konopnicką, jaką ja bym chciała ją zobaczyć i pokazać innym zwiedzającym - czyli nienarzucającą, nieoceniającą. Chodzi o poznanie fenomenu kobiety, która wpisała się naprawdę w historię literatury i była suwalczanką - mówiła Magdalena Wołowska-Rusińska.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:25 PR24_mp3 2022_11_25-23-35-21_WK.mp3 Magdalena Wołowska-Rusińska o Marii Konopnickiej i wystawie poświęconej pisarce ("Weekend kulturalny" / PR24)

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość: Magdalena Wołowska-Rusińska (kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej, autorka ekspozycji)
Data emisji: 25.11.2022
Godzina emisji: 23.35

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także