more_horiz

Wystawa "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy". Dyrektor biura edukacji IPN: ludzki wymiar prawdziwych bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2023 12:50
Do 20 lutego 2023 r. na pl. Niepodległości w Zakopanem można oglądać wystawę "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy", przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych w Warszawie. - Niezwykłe jest to, że możemy pokazać ludzki wymiar prawdziwych bohaterów - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. Gościem był również Mariusz Olczak z Archiwum Akt Nowych w Warszawie.
Wystawa IPN i AAN Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy w Zakopanem
Wystawa IPN i AAN "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy" w ZakopanemFoto: mat. pras.

Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych w Warszawie zapraszają na wystawę plenerową: "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy". Celem projektu jest upamiętnienie harcerzy Szarych Szeregów - najliczniejszej organizacji konspiracyjnej, która podczas II wojny światowej wsławiła się bohaterską walką w obronie ojczyzny. Pomimo niesprzyjającej rzeczywistości w powojennej Polsce starali się pielęgnować przyjaźń i tradycje harcerskie. W latach 1945-1948 organizowali zjazdy koleżeńskie na południu kraju: w Zakopanem, Szklarskiej Porębie, Karpaczu. 

Mogłoby się wydawać, że zjazdy koleżeńskie młodych ludzi nie były niczym niezwykłym. Nic bardziej mylnego. - Ci ludzie byli wyjątkowi, ocaleli z wojennej pożogi i należeli do elitarnych oddziałów. Żołnierze batalionów "Zośka" i "Parasol" odegrali wyjątkową rolę. Poza tym niewielu z nich przeżyło, oddziały wykrwawiły się w czasie Powstania Warszawskiego. Ocalało zaledwie 25 proc. ze stanu osobowego. Na czterech żołnierzy zginęło trzech. Ci, którzy przyjechali do Zakopanego, Szklarskiej Poręby i Karpacza, byli poranieni fizycznie i psychicznie. Ich przeżycia były traumatyczne, a nikt wtedy nie zajmował się opieką psychologiczną, nie używano terminu "stres pola walki". Cierpień dookoła było tak wiele, że zjazdy koleżeńskie stanowiły również na to odpowiedź - powiedział dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Informacji w Archiwum na temat tamtych spotkań jest sporo. - Ci ludzi dokumentowali swoje pobyty. Dodatkowo, podczas zjazdów prowadzili rywalizację sportową, zapisywali wyniki i to wszystko przetrwało. Niezwykłe jest to, że możemy pokazać ludzki wymiar prawdziwych bohaterów - mówił Adam Hlebowicz z IPN. 

Posłuchaj
23:13 PR24 2023_02_16-23-35-03.mp3 Adam Hlebowicz i Mariusz Olczak o wystawie "Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy" (Weekend kulturalny)

 

Wystawa będzie prezentowana w miejscowościach: Szklarska Poręba: 21 lutego - 20 marca 2023 r., Karpacz: 21 marca - 19 kwietnia 2023 r., Jelenia Góra: 20 kwietnia - 17 maja 2023 r. Patronem medialnym wystawy jest Polskie Radio S.A. 

* * *

Audycja: Weekend kulturalny

Prowadząca: Maja Kluczyńska 

Goście PR24: Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN), Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych w Warszawie)

Data emisji: 16.02.2023

Godzina emisji: 23.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także