more_horiz

"Chopin na Rakowieckiej". Marcin Gmys: to miejsce nie musi się wyłącznie kojarzyć z katownią

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 07:53
Pomysł współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Polskiego Radia zrodził się z informacji przekazanej przez panią Zofię Pilecką, córkę rotmistrza Witolda Pileckiego. - Od Pani Zofii wiemy, że jej tata grywał rodzinie muzykę Chopina na fortepianie - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Radia Chopin Marcin Gmys.
Profesor Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.
Profesor Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin. Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

"Chopin na Rakowieckiej" to cykl jednoczęściowych recitali pianistycznych w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, transmitowanych przez Polskie Radio Chopin. - Można powiedzieć, że to koprodukcja dwóch anten, Radiowej Jedynki i Radia Chopin wraz z Muzeum Żołnierzy Wyklętych przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. Naszą ideą było, aby Muzeum nie kojarzyło się wyłącznie z katownią - powiedział Marcin Gmys. 

>>> Polskiego Radia Chopin możesz posłuchać TUTAJ<<<

Pomysł współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i Polskiego Radia zrodził się z informacji przekazanej przez panią Zofię Pilecką, córkę rotmistrza Witolda Pileckiego. - Od Pani Zofii wiemy, że jej tata grywał rodzinie muzykę Chopina na fortepianie - tłumaczył dyrektor Radia Chopin.

Koncerty w ramach cyklu "Chopin na Rakowieckiej" będą się odbywać w każdą trzecią sobotę miesiąca o godz. 17.00 z wyłączeniem okresu wakacyjnego (lipca i sierpnia). Poza inauguracją 18 marca wszystkie recitale będą dostępne dla publiczności bezpłatnie. 

Podczas pierwszego recitalu, który odbędzie się w najbliższą sobotę, wystąpi prof. Beata Bilińska wykładowczyni Akademii Muzycznej w Katowicach. 


Posłuchaj
23:10 PR24_mp3_20230317233627.mp3 Marcin Gmys gościem Mai Kluczyńskiej (Weekend kulturalny)

 

Polskie Radio Chopin swoją działalność rozpoczęło ponad 5 lat temu, słuchać można go przez odbiorniki DAB+ oraz przez Internet.  

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzi: Maja Kluczyńska
Gość:  Marcin Gmys (dyrektor Radia Chopin) 
Data emisji: 17.03.2023
Godzina emisji: 23.35

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także