more_horiz

"Dalilanad", czyli Salvador Dali i najsłynniejsze wąsy świata

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 07:35
- Wąsy Salvadora Dalego były ikoną, znakiem rozpoznawczym. To najsłynniejsze wąsy świata. Nie chodzi przy tym tylko o stronę wizualna i modę, ale o zakodowaną historię samego artysty. Uważa się, że był to ukłon w kierunku Velázqueza, który był mistrzem dla artysty - mówiła w Polskim Radiu 24 historyk sztuki dr Justyna Napiórkowska. 
Ben Kingsley jako Salvador Dali
Ben Kingsley jako Salvador DaliFoto: Magnolia Pictures/Planet/Forum

W piątek 19 maja na ekrany polskich kin trafił film kanadyjskiej reżyserki Mary Harron "Daliland".  To opowieść o fascynującym świecie i twórczości jednego z najsłynniejszych artystów XX wieku - Salvadora Dalego, w którego na ekranie wcielił się Ben Kingsley.

Oparty na autentycznych wydarzeniach obraz, pokazuje pasje, lęki oraz osobowość mistrza surrealizmu, którego najsłynniejsze obrazy - "Trwałość pamięci", "Płonąca żyrafa" czy "Sen spowodowany lotem pszczoły" - weszły do kanonu światowej sztuki.

"Daliland" przedstawia też piętno, jakie liczący 70 lat artysta odcisnął na świecie nowojorskiej bohemy.  Miał wpływając na karierę takich gwiazd, jak legenda rocka Alice Copper, pierwsza czarnoskóra supermodelka w historii Donyale Luna oraz piosenkarka Amanda Lear. 


Posłuchaj
23:38 PR24 2023_05_19-23-35-52.mp3 Dr Justyna Napiórkowska gościem Mai Kluczyńskiej (Weekend kulturalny)

 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Weekend kulturalny"

Prowadzi: Maja Kluczyńska

Gość: dr Justyna Napiórkowska (historyk sztuki)

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 23.35

PR24/jt


Zobacz także

Zobacz także