"Książka bez granic". To seria wydawnicza dla dyslektyków i seniorów
- Książki obrazkowe z serii "Mosty", pozwalają włączyć do grupy czytelników osoby z demencją, dysleksją i autyzmem, bo one mają kłopoty z czytaniem typowych książek. Dlatego tak duże ma znaczenie ich strona graficzna - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Konopka, współautorka projektu "Książka bez granic" z Fundacji Powszechnego Czytania.
2025-04-17, 22:00
Fundacja Powszechnego Czytania przygotowała projekt cyklu wydawniczego "Książki bez granic". To forma wydawania książek w sposób zbliżony do komiksów, która obejmuje dziewięć gatunków literatury. Dotyczy to osób, które mają kłopoty z czytaniem: od dyslektyków, po osoby z autyzmem i z demencją.
Dlatego te książki mają atrakcyjną formę graficzną, dużą czcionkę, przyjazny podział rozdziałów i stron. To wszystko ma maksymalnie ułatwiać ich czytanie. A książki z serii "Mosty", trafią bezpłatnie do ponad tysiąca bibliotek publicznych i nie są sprzedawane w typowej dystrybucji.
Posłuchaj
REKLAMA
- Nie wszystkie osoby mają typowa dla innych łatwość w czytaniu książek. Dotyczy to osób z demencją, dyslektyków oraz dotkniętych spektrum autyzmu. Projekt "Książki bez granic", pokazuje wydawcom jak można zaprojektować i wydawać tego typu książki, aby były łatwe do czytania dla czytelników, którzy mają z tym problemy - powiedziała Katarzyna Konopka.
Ekspertka wyjaśniała, że starsze osoby z demencją lub początkiem choroby Alzheimera, czują się niekomfortowo, gdy mają do czytania tylko obrazkowe książeczki dla dzieci, bo mają kłopoty z percepcją treści typowych książek. Dlatego oczekują na wydawanie książek obrazkowych, ale z treścią dla osób dorosłych i to kryterium spełnia projekt "Książka bez granic" w ramach serii "Mosty".
REKLAMA
****
Audycja: Weekend kulturalny
Prowadząca: Maja Kluczyńska
Gość: Katarzyna Konopka (współautorka projektu "Książka bez granic" z Fundacji Powszechnego Czytania)
Data emisji: 17.04.2025
Godzina: 21.06
Polskie Radio 24 / sw
REKLAMA
REKLAMA