Spór w UE o pracowników delegowanych. Kolejna odsłona

Kraje Europy Zachodniej, które zamykają się przed pracownikami delegowanymi z naszej części kontynentu, w tym z Polski idą na otwartą wojnę i nie przebierają w słowach. Ostatnie dni pokazały, jak bardzo są zdeterminowane, by nie dopuścić pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej do swojego rynku. To sprawa kluczowa dla Polski, która wysyła najwięcej osób do pracy za granicą. O szczegółach w Magazynie Europejskim mówiła Beata Płomecka.

2017-06-17, 11:51

Spór w UE o pracowników delegowanych. Kolejna odsłona
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/MLazarevski/CC BY-ND 2.0

Posłuchaj

17.06.2017 Beata Płomecka o sporze ws. zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych.
+
Dodaj do playlisty

Kilka dni temu w Luksemburgu miała miejsce kolejna odsłona dyskusji nt. delegowanych pracowników. – Temperaturę znów podniósł prezydent Francji. Te słynne słowa o dumpingu socjalnym, nieuczciwej konkurencji znów zostały wypowiedziane. Teraz można to także powiązać z kampanią w wyborach parlamentarnych, Macron chce zdobyć większość, stąd jego słowa – wyjaśniała korespondenta Polskiego Radia.

Najważniejszą zmianą w sprawie delegowania pracowników, jaką zaproponowała KE, jest wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę. Ma mu przysługiwać nie tylko płaca minimalna, jak jest obecnie, ale też inne obowiązkowe składniki wynagrodzenia, jak premie czy dodatki urlopowe.

Beata Płomecka tłumaczyła, że rządy krajów naszego regionu wiele razy mówiły, że koszty są niższe, bo jest inny poziom rozwoju gospodarczego. – Natomiast KE akurat wsłuchiwała się w głosy krajów Europy Zachodniej, stąd w zeszłym roku przedstawiła propozycje zmian, mówiła też o dumpingu socjalnym. Unijna komisarz ds. zatrudnienia mówiła, że tutaj reguły muszą być sprawiedliwe dla wszystkich i uważała, że ta propozycja jest wyważona i sprawiedliwa. Otóż nie była, kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym polski rząd, mówiły, że to uderza w pracowników delegowanych z ich państw – wskazywała.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 17.06.2017

Godzina emisji: 10:15

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej