Exit polls: Emmanuel Macron zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich we Francji

Francuzi zdecydowali, że w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się Emmanuel Macron i Marine Le Pen. Na centrystę zagłosowało 23,75 procent wyborców. Kandydatkę Frontu Narodowego poparło natomiast 21,53 procent Francuzów. Z prezydenckiego wyścigu odpadli przedstawiciele dwóch dominujących do tej pory na francuskiej scenie politycznej partii. uzyskując według pierwszych wyników ponad 23 procent głosów. Drugie miejsce zajęła kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen - 22 procent. Do drugiej tury wchodzi dwoje kandydatów.

2017-04-24, 08:38

Exit polls: Emmanuel Macron zwycięzcą I tury wyborów prezydenckich we Francji

Posłuchaj

24.04.17 prof. Małgorzata Molęda-Zdziech i Eryk Mistewicz o wyborach prezydenckich we Francji
+
Dodaj do playlisty

O godzinie 20 zakończyła się pierwsza tura wyborów. Do głosowania uprawnionych było 47 milionów osób. Druga tura odbędzie się 7 maja. Zdaniem dr. Sebastiena Ducourtioux z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego we wstępnych wynikach nie ma żadnej niespodzianki, gdyż to właśnie Macron i Le Pen byli głównymi faworytami do starcia w II rundzie wyborów.

– To, co było prognozowane od kilku tygodni potwierdziło się. Myślę, że jeżeli te wyniki się utrzymają, to Macron jest już nowym prezydentem Francji, gdyż w II turze nie powinien mieć większych problemów z pokonaniem Marine Le Pen. Uważam, że skrajnie prawicowa kandydatka będzie mogła liczyć na ok. 35 proc. głosów. Odetchną zapewne rynki finansowe, dla których tragedią byłoby zestawienie Le Pen – Melenchon w II turze – powiedział Sebastien Ducourtioux.

Dr Łukasz Jakubiak z Katedry Konstytucjonalizmu i Ustrojów Państwowych Uniwersytetu Jagiellońskiego zaznaczył, że końcowe zwycięstwo Emmanuela Macrona oznaczałoby kontynuację dotychczasowej polityki Francji w stosunku do Polski.

– Jest to polityk, którego można utożsamiać z głównym nurtem. Dystansuje się zarówno od lewicy, jak i od prawicy. Jest typem socjalliberała. Jego prezydentura byłaby też szansą na odbudowę francuskiego centrum politycznego – wskazał gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Ponadto w audycji prof. Małgorzata Molęda-Zdziech ze Szkoły Głównej Handlowej i Eryk Mistewicz z Instytutu Nowych Mediów nakreślili sylwetki najważniejszych kandydatów, którzy wystartowali w pierwszej turze wyborów, a także przedstawili ich polityczne wizje.

Wiesław Forkasiewicz, konsul honorowy RP w Nicei, wskazał zaś skąd tak dużym poparciem cieszy się Front Narodowy Marine Le Pen na południu Francji.

Na temat atmosfery panującej w dniu wyborów prezydenckich mówiła Magdalena Skajewska, wysłanniczka Polskiego Radia do Francji, która była również obecna w sztabie wyborczym Emmanuela Macrona.

Natomiast Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, przedstawiła punkt widzenia unijnych polityków w sprawie wyborów prezydenckich we Francji.

REKLAMA


IAR/Polskie Radio/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej