more_horiz

Zesłańcze szlaki polskich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2017 13:41
Polscy zesłańcy, zasłużeni dla rozwoju Syberii często stawali się znanymi geografami lub antropologami. Co wnieśli w czasie swojego pobytu do dorobku naukowego? Gościem audycji „Syberia-Polska. Operacja powrót” była dr Kunnej Takaahaj, doktorantka Instytutu Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 9.09.17. Antonina Grabowska: całe życia marzyłam, że kiedyś wrócę do Polski
Wacław Sieroszewski ok 1930 w swoim gabinecie podczas pracy
Wacław Sieroszewski ok 1930 w swoim gabinecie podczas pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe / nac.gov.pl

Spora grupa polskich intelektualistów zesłana na Syberię po powstaniach listopadowym i styczniowym, nie poddała się presji zaborców, a cały swój talent i wiedzę oddała nauce. To Polacy jako pierwsi zbadali faunę i florę Syberii, szczególnie jeśli chodzi o rejony Bajkału.

- Jednymi z najbardziej znanych naukowców, którzy trafili na Syberię, do Jakucji położonej w północno-wschodniej części Rosji byli: Wacław Sieroszewski, autor książki „12 lat w kraju Jakutów” i Edward Piekarski, twórca „Słownika Jakuckiego Języka” – opowiada dr Kunnej Takaahaj i dodaje, że pamięć o nich jest wciąż żywa w Jakucji.

Syberia to miejsce zsyłek Polaków, ale także miejsce gdzie wielu z nich dobrowolnie emigrowało za chlebem. O ich losach opowiedział korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski i jego rozmówcy.

7 tys. km od Polski. Dziś można tam dotrzeć w kilkanaście godzin lotu samolotem, dawniej taka podróż zabierała wiele miesięcy. Jak wspominała Sabina Janoszkowa, Bóg nie dał nikomu umrzeć z głodu. - Nie było jedzenia, ale były jagody, mleko i trzeba było sobie radzić – powiedziała Polka.

W audycji opowiadaliśmy także o tym jak radzą sobie repatrianci, którzy wrócili do Polski. Z Antoniną Grabowską repatriantką z Kazachstanu, która w poprzednim roku zamieszkała w Pułtusku wspólnie z pozostałymi członkami pierwszej grupy Polaków, którzy wrócili ze Wschodu do Ojczyzny, rozmawiał Adrian Bąk. – Historia mojej rodziny wygląda tak, jak wszystkich, którzy zostali zesłani do Kazachstanu. Moi rodzice cały czas mówili o Polsce, przypominali że gdzieś tam jest nasza ojczyzna, do której możemy wrócić – wspominała Antonina Grabowska.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/kawa

Syberia-Polska - Operacja Powrót - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 9.09.17

Godzina emisji: 12.35

Zobacz także

Zobacz także