more_horiz

„Syberia-Polska. Operacja Powrót”. Powroty Polaków do kraju

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 13:39
Sejm znowelizował w kwietniu ustawę o repatriacji. Ma ona ułatwić powrót i osiedlanie się w Polsce osób polskiego pochodzenia. Chodzi o ludzi zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR do krajów na wschodzie, a także ich potomków. O repatriacji i powrotach Polaków do kraju w audycji „Syberia-Polska. Operacja Powrót” mówił dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 23.09.2017 Dr Robert Wyszyński z Uniwersytetu Warszawskiego o potomkach Polaków na Syberii
Wieś Wierszyna w obwodzie irkuckim
Wieś Wierszyna w obwodzie irkuckimFoto: Edyta Poźniak/Polskie Radio

Jak przypomniał gość, mieszkańcy Syberii polskiego pochodzenia nigdy nie mieli możliwości, by wrócić do kraju. – Jedynie po 1920 roku, po traktacie ryskim była repatriacja. Ale na tamtych terenach była Republika Dalekowschodnia, to było jeszcze w tym tworze państwowym, którego nie zajęli bolszewicy, więc nie obejmowała ich repatriacja – wyjaśniał.

Dr Wyszyński mówił, że wedle spisu z 1897 roku na Syberii żyło ok. 400 tys. Polaków. Ponad 50 proc. było chłopami, którzy w ramach reformy Stołypina otrzymali tam ziemię, na której mogli się osiedlić. Gość podkreślił, że w opinii publicznej obecny jest jednak inny obraz Polaka na tych terenach – zesłańca po powstaniach styczniowym i listopadowym. – Zesłańcami byli głównie mężczyźni. Siłą rzeczy musieli poślubić mieszkające tam kobiety. Wśród rodów jakuckich są polskie nazwiska. Ci Polacy, potomkowie powstańców, to będą Buriaci, Jakuci – tłumaczył.

Gość odniósł się także do ustawy repatriacyjnej. Zaznaczył, że są w niej dwa ograniczenia. – Jedno mówi o tym, że podstawą do repatriacji są represje, a drugie to ograniczenie do czwartego pokolenia. Trzeba by rozszerzyć liczbę pokoleń, a także do zapisu o osobach represjonowanych, przesiedlonych dołączyć te, które trafiły w ramach masowych przesiedleń. W tym momencie otwiera się również możliwość przyjazdu z Kazachstanu – przekonywał.

W ocenie Roberta Wyszyńskiego, ustawa powinna także zwierać zapis o łączeniu rodzin, co jest najprostszą formą repatriacji. Jego zdaniem, dobrym rozwiązaniem byłoby również dołączenie systemu stypendialnego.

W audycji o tym, jak żyją nasi rodacy opowiadał korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski. O wrażeniach osób pochodzenia polskiego, przybywających do kraju mówił Adrian Bąk z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/ip

Syberia-Polska - Operacja Powrót - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 12:33

Zobacz także

Zobacz także