„Reforma sądownictwa musi być dokonywana w granicach obowiązującego prawa”
- Nie kwestionuję prawa obecnej większości do zmiany w wymiarze sprawiedliwości, ale ta zmiana musi być dokonywana w granicach i na podstawie obowiązującego prawa – powiedział w audycji Jeden na jednego Leszek Miller - były premier, były wieloletni przewodniczący SLD. Odniósł się także do zapowiadanej rekonstrukcji rządu i działań opozycji.
2017-12-03, 17:33
Posłuchaj
- Uważam, że zmiany w sądownictwie są potrzebne, ale gdybym to ja miał decydować, zacząłbym od zmian, które mogą interesować obywateli, takich jak przyspieszenie procedur, skrócenie czasu trwania przewodu sądowego, obniżenie opłat, bardziej przejrzysty proces sądzenia, jednym słowem od tych spraw, które są istotne dla każdego kto ma kontakt z sądem - wyliczał Leszek Miller.
Dodał, że w przypadku Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa „łatwo wykazać, iż w pewnym zakresie jest ewidentnie sprzeczna z konstytucją”.
- Jeżeli ustawa zasadnicza stanowi, że kadencja sędziów KRS trwa 4 lata to znaczy, że trwa 4 lata a nie 3,5 czy 2 lata. Nie przez przypadek pewne instytucje państwa polskiego mają w naszej konstytucji zagwarantowany czas kadencji. Chodzi o to, by nie można było zmienić tego czasu zwykłą ustawą. Mam na myśli kadencję prezydenta, Sejmu, Senatu, KRS, pierwszej prezes Sądu Najwyższego. Dziś mamy próbę zmiany zapisu konstytucji zwykłą ustawą. To ewidentnie sprzeczne z ustawa zasadniczą – podkreślił były premier.
Zaznaczył też, że „obecny ustrój Sądu Najwyższego nie wynika z rozwiązań z czasów PRL, ale w ustawy o Sądzie Najwyższym z 2002 roku”. - Ta ustawa została przyjęta w ówczesnym Sejmie praktycznie przez wszystkich posłów. 377 głosowało za, a tylko 33 przeciw. W tym również za tą ustawą o Sądzie Najwyższym głosował cały ówczesny klub PiS, łącznie z dzisiejszym kierownictwem tej partii. Poświęcono wtedy dużo czasu i wysiłku by uzyskać ponadpartyjne porozumienie. Bardzo żałuję, że w tym Sejmie się tego nie robi – stwierdził gość.
REKLAMA
Odniósł się także do zapowiadanej rekonstrukcji rządu. - Szefem rządu powinien zostawać szef zwycięskiego ugrupowania, które wygrywa wybory. Z tego punktu widzenia, Jarosław Kaczyński powinien otrzymać misję tworzenia rządu i stanąć na jego czele. Jeśli teraz to się stanie, to z punktu widzenia przejrzystości życia politycznego, jest potrzebne by nie tworzyło się pozakonstytucyjne centrum tworzenia władzy, Jarosław Kaczyński powinien zostać premierem – podsumował Miller.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Jerzy Jachowicz.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
Jeden na jednego w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 3.12.17
Godzina emisji: 16:33
REKLAMA