Pożary wysypisk. Rakotwórcze substancje w pogorzeliskach
- Sytuacja była tak zła, że w kontekście niektórych substancji wręcz zabrakło skali na urządzeniu pomiarowym - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Józefiak, koordynator Kampanii Klimat i Energia w fundacji Greenpeace Polska. Organizacja w ostatnim czasie poddała analizie pogorzeliska, które pozostały po niedawnych pożarach wysypisk śmieci.
2018-08-16, 22:00
Posłuchaj
Jak podkreślał na naszej antenie Marek Józefiak, działania Greenpeace Polska to odpowiedź na kryzys wywołany tegorocznymi pożarami składowisk odpadów. - Tego typu zdarzeń było już ponad 80, postanowiliśmy działać - wskazywał przedstawiciel organizacji. - Zbadaliśmy dwa najbardziej skandaliczne pogorzeliska, w Zgierzu i Trzebini - dodawał gość PR24.
- Pobraliśmy próbki spalonych odpadów, pobraliśmy też próbki gleby z miejsc, które były objęte pożarami. Wykryliśmy ogromne stężenia zanieczyszczeń, w tym zanieczyszczenia bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia - relacjonował Marek Józefiak. Wśród niebezpiecznych substancji znalazły się metale ciężkie. - Sytuacja była tak zła, że w kontekście niektórych toksycznych związków wręcz zabrakło skali na urządzeniu pomiarowym. Zazwyczaj naukowcy są stonowani w swoich analizach, tutaj było inaczej. Jak alarmowali, sytuacja jest zatrważająca - mówił przedstawiciel Greenpeace Polska.
Marek Józefiak wskazywał, że tego typu substancje mogą prowadzić do uszkodzeń układu nerwowego i oddechowego. Dodatkowo, badania wykazały też obecność wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, które są rakotwórcze.
Po pożarach składowisk odpadów, rządzący zdecydowali się na zaostrzenie prawa w tym zakresie. Nowe przepisy zakładają m.in. większe kompetencje inspektorów ochrony środowiska i większe wymogi dotyczące wydawania zezwoleń na prowadzenie składowisk śmieci.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Anna Grabowska.
Polskie Radio 24/zz
-----------------------------
REKLAMA
Data emisji: 16.08.18
Godzina emisji: 21.37
REKLAMA