Polska nauka rośnie w siłę. "Eagle" to kolejny sukces w sektorze kosmicznym

2018-09-08, 17:20

Polska nauka rośnie w siłę. "Eagle" to kolejny sukces w sektorze kosmicznym
Mars podczas zbliżenia w 2016 roku. Zdjęcie wykonane przy użyciu teleskopu Hubble'a. Foto: NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), J. Bell (ASU), and M. Wolff (Space Science Institute)

- Polskie zespoły rozpieszczają, jeżeli chodzi o sukcesy w sektorze kosmicznym - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Justyna Pelc, lider projektu realizowanego przez Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD przy Politechnice Wrocławskiej.

Posłuchaj

8.09.18 Justyna Pelc, lider projektu realizowanego przez Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD, opowiada o projekcie lądownika marsjańskiego "Eagle"
+
Dodaj do playlisty

Projekt lądownika marsjańskiego "Eagle" przygotowany przez studentów z Koła Naukowego Off-Road Politechniki Wrocławskiej zajął II miejsce w międzynarodowym konkursie organizowanym przez The Mars Society i NASA. W nagrodę młodzi konstruktorzy otrzymali 5 tys. dolarów.

Głównym zadaniem w konkursie było opracowanie koncepcji lądownika, który umożliwiłby dostarczenie na Czerwoną Planetę 10 ton ładunku, używając jedynie dostępnych lub możliwych do opracowania do 2026 r. technologii. Cały projekt miał być zrealizowany tak, aby jego wykonanie było jak najprostsze, najbezpieczniejsze, a przede wszystkim, jak najtańsze.

Do rywalizacji stanęło 15 studenckich zespołów z całego świata, a do ścisłego finału zakwalifikowało się pięć z nich. Oprócz drużyny z Politechniki Wrocławskiej znalazły się w nim ekipy z Francji i USA, oraz dwie grupy mieszane niemiecko-szwedzka i włosko-indyjska.

- Liczyliśmy na to, że pójdzie nam dobrze, bo naprawdę przyłożyliśmy się do tego projektu. Konkurencja jednak była duża. Niemiecko-szwedzka drużyna, która wygrała, składała się z magistrów i doktorantów, którzy studiują inżynierię kosmiczną. W naszym zespole pojawiały się osoby często niezwiązane z tematyką, które były na poziomie inżyniera, dlatego to drugie miejsce jest dla nas wielkim osiągnięciem - zauważyła Justyna Pelc.

Gość programu informowała, że "Polski zespół był najliczniejszy ze wszystkich". Liczył on 16 osób, przy czym większość drużyn nie miała więcej niż 10 osób. Było to spowodowane potrzebą posiadania ekspertów z różnych dziedzin. 

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Anna Piotrowska.

Polskie Radio 24/jp

_________________

Godzina emisji: 16.30

Data emisji: 08.09.2018


 

Polecane

Wróć do strony głównej