Neurolog dr Adam Kobayashi o przyczynach udaru mózgu

Udar mózgu to najpoważniejsza choroba naczyniowa mózgu. W Polsce rocznie dosięga około 70 tys. osób, z czego prawie połowa umiera w ciągu miesiąca. Ci, którym udaje się przeżyć ostrą fazę choroby, wymagają zwykle opieki bliskich ze względu na występujący po udarze niedowład bądź częściowy paraliż ciała. W audycji Na Zdrowie rozmowa z dr hab. n. med. Adamem Kobayashim, neurologiem.

2017-08-05, 17:00

Neurolog dr Adam Kobayashi o przyczynach udaru mózgu
Dr Adam Kobayashi. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

5.08.17 Udar mózgu – przyczyny i konsekwencje
+
Dodaj do playlisty

– Udar mózgu to zazwyczaj konsekwencja uogólnionej choroby naczyń. To nie jest tak, że u stuprocentowo zdrowej osoby nagle coś się dzieje i dochodzi do udaru – wskazywał gość PR24, wymieniając przy tym szereg czynników zwiększających ryzyko zachorowania. – Nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka zarówno udaru niedokrwiennego, jak i krwotocznego. Do tego dochodzą zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, wysoki cholesterol, otyłość, brak aktywności, palenie i nadużywanie alkoholu – wyliczał dr hab. n. med. Adam Kobayashi.

Ekspert mówił również o objawach, które zwiastują, że już doszło do udaru. – Jednym z objawów udaru mózgu jest połowiczny niedowład, nie możemy ruszyć nogą i ręką po jednej stronie. Mogą występować również zaburzenia mowy, opadanie kącika ust – wyjaśniał gość PR24.

W przypadku wystąpienia tego typu objawów należy jak najszybciej skorzystać z pomocy medycznej.

W programie również rozmowa z Barbarą Zarzecką, opiekującą się mężem, który przeszedł dwa udary mózgu.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.

Polskie Radio 24

mp/

_____________________

REKLAMA

Na Zdrowie - wszystkie audycje

Data emisji: 5.08.17

Godzina emisji: 16.31


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej