Odkrycie szczecińskich medyków może ograniczyć zachorowalność na raka
Nowotwory są plagą XXI wieku. Od dziesięcioleci naukowcy na całym świecie szukają sposobów na to, jak je pokonać. Z pomocą przychodzą polscy genetycy, których badania wykazały, że można ubiec chorobę nowotworową pod warunkiem wczesnego wykrycia mutacji odpowiednich genów. O badaniach genów mówił w audycji Na Zdrowie prof. Jan Lubiński, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.
2017-11-04, 17:24
Posłuchaj
Jak podkreślał prof. Jan Lubiński, w wielu przypadkach istnieje mocny związek między mutacjami genów a zachorowaniami na nowotwory. – Dzięki badaniom możemy identyfikować grupy wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe. Dziedziczymy te predyspozycje, a grupy ryzyka są bardzo liczne. Kobiety, które wykazują predyspozycje do raka piersi czy jajnika, to ponad półtora miliona osób, natomiast pół miliona kobiet i mężczyzn jest w grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – powiedział lekarz.
Według gościa Polskiego Radia 24 istnieje możliwość zastosowania niedrogich testów , które wykluczą czy znajdujemy się w grupie ryzyka. – Myślę, że dojdziemy do tego, że każdy będzie takie testy przechodził, tylko trzeba do tego dochodzić stopniowo. Zasada jest taka, by wiązać testy z historia rodzinnego występowania nowotworów. Obecnie znamy mutacje, które powodują nowotwory złośliwe, ważne jest, by wykorzystać efektywnie te badania. Efektem pilotażowych badań, w których stworzyliśmy bazę 1,5 miliona mieszkańców z Pomorza Zachodniego jest taki, że mamy niższą zachorowalność na nowotwory, a pacjenci żyją dłużej. Zabiegamy o upowszechnienie tego podejścia – mówił prof. Lubiński.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Elwira Kaganowicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk
________________________
Na Zdrowie - wszystkie audycje
Data emisji: 04.11.2017
Godzina emisji: 16:33
REKLAMA