Wizyta premier May w Warszawie
W Belwederze trwają polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe, w ramach których rozmawiać będą premierzy Mateusz Morawiecki i Theresa May, a także ministrowie obu krajów. Głównymi tematami rozmów mają być relacje dwustronne, kwestie unijne, w tym Brexit i obronność. O wizycie brytyjskiej premier w Warszawie mówiła w audycji Północ Południe dr Dominika Blachnicka-Ciacek z Uniwersytetu Londyńskiego. Wizytę premier May komentował też w PR24 ekspert ds. międzynarodowych Krzysztof Kokoszczyński.
2017-12-21, 13:40
Posłuchaj
"Wielka Brytania opuszcza UE, ale nie Europę i będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w NATO" - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki na wspólnym z szefową brytyjskiego rządu Theresą May spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami i weteranami.
Morawiecki podkreślił, że podczas polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, zwłaszcza w zakresie obronności, ale praktycznie we wszystkich kwestiach przedstawiciele obu rządów mówili "praktycznie takim samym językiem" m.in. o współpracy i utrzymaniu pokoju w Europie i na świecie.
Strona brytyjska sygnalizowała przed spotkaniem, że premier May poruszy sprawę praworządności w Polsce, w kontekście uruchomienia przez Komisję Europejską artykułu 7. „Jestem zdeterminowana, by Brexit nie osłabił naszych relacji z Polską, a przeciwnie - posłużył jako katalizator do ich wzmocnienia”- takie słowa premier May znalazły się w oświadczeniu opublikowanym przed wizytą.
Do Warszawy przylecieli ministrowie spraw zagranicznych, wewnętrznych, obrony, finansów i minister do spraw biznesu, energii i strategii przemysłowej. Po rozmowach zostanie podpisany traktat o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa. Zakłada on współpracę wojskową, wspólne działania przemysłu obronnego i wymianę informacji.
"Możemy wiele osiągnąć łącząc nasze siły nie tylko, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, ale również jeśli chodzi o budowanie dobrobytu naszych krajów i narodów" - powiedziała w czwartek w Warszawie premier Wlk. Brytanii Theresa May.
REKLAMA
Jak podkreśliła dr Dominika Blachnicka-Ciacek, są to drugie w historii polsko-brytyjskiej konsultacje międzyrządowe, a do tej pory tego typu format rozmów Wielka Brytania stosowała jedynie w relacjach z Francją.
- Zdaje się, że obydwu stronom zależy na spotkaniu głównie ze względów wizerunkowych. Polska zdaje się potrzebować wyjścia z izolacji międzynarodowej. Wielka Brytania ma zaś nadzieję na silne polskie wsparcie jeśli idzie o drugą, bardzo trudną fazę negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – zaznaczyła dr Blachnicka-Ciacek.
Według Krzysztofa Kokoszczyńskiego interesy polsko-brytyjskie w wielu punktach są ze sobą zgrane. – Mamy współpracę w ramach NATO, a także w ramach Unii i PESCO. Jest milion Polaków w Wielkiej Brytanii i dobra wymiana handlowa. Polacy i Brytyjczycy maja wiele wspólnych interesów, a co ważniejsze mają dużo mniej potencjalnych konfliktów. Obecna premier May nie jest znana z walki o obronę praworządności, więc nie obawiałbym się, że obecna sytuacja w sądownictwie wpłynie na nasze wzajemne relacje. Wielka Brytania będzie się trzymać z dala od tych konfliktów, nie ma interesu, by nas bronić – mówił ekspert.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
W Polskim Radiu 24 również komentarz dra Krzysztofa Winklera z Uniwersytetu Warszawskiego.
Polskie Radio 24/pr
Wszystkie audycje Północ-Południe
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 21.12.17
Godzina emisji: 12:47
REKLAMA
Polecane
REKLAMA