Bieg Tropem Wilczym. W Polsce i na świecie upamiętniono Żołnierzy Wyklętych
Ponad 70 tysięcy osób wzięło udział w biegach w hołdzie bohaterom podziemia antykomunistycznego z lat 1945-1963. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" był orgaznizowany po raz szósty. Wydarzenie podsumowała w audycji "Północ-Południe" Barbara Konarska, rzecznik prasowy organizatora - Fundacji Wolność i Demokracja.
2018-03-04, 22:10
Posłuchaj
Bieg „Tropem Wilczym” odbył się w 333 miastach, także poza granicami kraju: w Londynie, Wiedniu, Wilnie, a także w Chicago i Nowym Jorku. – Pomimo niesprzyjającej pogody, biegi odbywały się w niezwykle gorącej atmosferze. Polacy mogli znaleźć punkt, który nie prowokuje do kłótni i sporów. Można powiedzieć, że historia jest naszym wspólnym korzeniem – powiedziała Barbara Konarska.
W Warszawie wystartowało przed południem ponad 3 tysiące osób. Uczestnicy zmierzyli się z dystansem 5 i 10 kilometrów. Biegowi towarzyszyły też liczne atrakcje. Organizatorzy zapraszali na pokazy filmów o podziemiu antykomunistycznym, zawody strzeleckie, gry terenowe i spotkania z weteranami.
– Jednym z dystansów był również bieg na 1963 metry. Nawiązujemy w ten sposób do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty. Jest to również element edukacyjny, który ma podkreślić, ile lat po wojnie walczyli polscy bohaterowie i jak mocno starali się wyrwać swoją ojczyznę z rąk komunistów – wyjaśniła Barbara Konarska.
Po raz pierwszy bieg Tropem Wilczym odbył się 2013 roku, zorganizowany przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą. Bieg miał charakter surwiwalowy i wzięło w nim udział blisko 20 osób. Rok później bieg przeniesiono do stołecznego Parku Skaryszewskiego. Impreza zgromadziła wtedy półtora tysiąca uczestników. Od trzech lat bieg ma charakter ogólnopolski.
REKLAMA
– W tym momencie bieg jest obecny na niemal wszystkich kontynentach. Warto wspomnieć, że w tym roku udział wzięły w nim sojusznicze misje wojskowe, nie tylko polskie, ale również zagraniczne. Żołnierze biegli dla żołnierzy – dodała Barbara Konarska.
Ponadto w audycji rozmowa z Pawłem Frątczakiem, rzecznikiem Prasowym Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, na temat kamienicy, która w niedzielę zawaliła się w Poznaniu.
Natomiast Dariusz Walusiak, reżyser filmu "Gurgacz", opowiedział o jego fabule i głównym bohaterze, księdzu Władysławie Gurgaczu pseudonim „Sem”, kapelanie Żołnierzy Wyklętych na Sądecczyźnie, zamordowanym przez komunistów w 1949 roku.
W części informacyjnej audycji m.in. o niedzielnych sukcesach polskich sportowców, upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych poza granicami Polski, 90. gali rozdania Oskarów, a także o wileńskich jarmarkach odpustowych „Kaziuki”.
REKLAMA
Nie zabrakło również najciekawszych wiadomości ze sportowych aren. Przedstawił je Dariusz Matyja.
Audycję „Północ-Południe” prowadził Grzegorz Frątczak.
IAR/Polskie Radio 24/db
___________________
REKLAMA
Data emisji: 04.03.18
Godzina emisji: 21:06
Polecane
REKLAMA