Reprywatyzacja. Jest decyzja ws. Nieborowskiej 15
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Warszawy o ustanowieniu prawa wieczystego do gruntu przy ul. Nieborowskiej 15. Poinformował o tym przewodniczący komisji, Patryk Jaki. W magazynie Północ-Południe komentarz Piotra Ciszewskiego z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów.
2018-05-17, 13:21
Posłuchaj
Patryk Jaki powiedział na konferencji prasowej, że decyzja o reprywatyzacji gruntu przy Nieborowskiej 15 została wydana bez podstawy prawnej. Z ustaleń komisji wynika – jak mówił szef komisji – że wniosek Ryszarda Pala (vel Pahla) o ustanowienie prawa do tej nieruchomości został złożony już jego śmierci.
Jaki zawrócił też uwagę, że prawo użytkowania wieczystego do nieruchomości przy Nieborowskiej 15 prezydent Warszawy ustanowił w 2008 roku, a w uzasadnieniu swojej decyzji reprywatyzacyjnej wskazał, że następcą prawnym poprzedniego właściciela gruntu jest Jerzy Pal. Jednocześnie przewodniczący komisji zaznaczył, że w aktach sprawy brakuje wniosku pochodzącego od Jerzego Pala.
– Bardzo dobrze, że dochodzi do uchylania decyzji reprywatyzacyjnych i przejmowania nieruchomości przez miasto – komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Ciszewski. – Niestety, pojawiają się problemy z wykonywaniem decyzji. Przykładem jest nieruchomość przy ul. Poznańskiej, tam deweloper już skorzystał z „reprywatyzacyjnej grabieży” i utrudnia miastu dostęp do pomieszczeń w budynku. A ratusz nie jest skory do działania, mimo że prawo stoi po jego stronie (…) – wskazywał gość PR24.
Sprawę Nieborowskiej 15 nagłośniło we 2017 roku stowarzyszenie Jana Śpiewaka Wolne Miasto Warszawa. Stowarzyszenie podkreślało, że kamienica przy Nieborowskiej została zreprywatyzowana z naruszeniem prawa, podstawą do zwrotu był wniosek dekretowy złożony przez osobę, która nie żyła. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w lipcu ubiegłego roku stwierdziło nieważność decyzji zwrotowej.
REKLAMA
Nieruchomość należała do dalekiej rodziny wiceprezydenta stolicy Witolda Pahla, który wielokrotne tłumaczył, że chodzi o daleką rodzinę, z którą od bardzo długiego czasu nie utrzymuje kontaktu. Stołeczny ratusz podkreślał, że mimo to wszystkie kwestie roszczeń osób o nazwisku Pahl zostały przekazane pod nadzór innego wiceprezydenta – Michała Olszewskiego – ze względu na „absolutną transparentność postępowania”.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Wojciech Kościak.
W Polskim Radiu 24 sprawę komentował również Piotr Gozdowski ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/zz
Wszystkie audycje Północ-Południe
____________________
Data emisji: 17.05.18
Godzina emisji: 12.45; 13.45
Polecane
REKLAMA