"Rażące łamanie prawa". Zbigniew Kuźmiuk o powiązaniu kwestii praworządności ze środkami UE

- Zdajemy sobie sprawę, że kwestia praworządności to rodzaj ideologicznej pałki, którą chce stworzyć europejska lewica, a którą będzie okładało się rządy, których w Brukseli się nie lubi - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany (PiS).

2020-11-15, 16:34

"Rażące łamanie prawa". Zbigniew Kuźmiuk o powiązaniu kwestii praworządności ze środkami UE
Zbigniew Kuźmiuk . Foto: PR24/AK

Porozumienie między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w sprawie powiązania przestrzegania zasad praworządności z budżetem UE zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia środków, na przykład, jeśli stwierdzi zagrożenie dla niezależności sądownictwa w danym kraju.

Powiązany Artykuł

michał wójcik 1200.jpg
"Odebranie suwerenności Polsce". Michał Wójcik o łączeniu zasad praworządności z wypłatą środków UE

Zbigniew Kuźmiuk przypominał, że sprawy dotyczące finansów UE zostały zatwierdzone na szczycie przywódców państw. - Wydawało się, że wszystkie sprawy finansowe związane z funkcjonowaniem UE, a także praworządnością, zostały załatwione w kompromisie podpisanym w lipcu tego roku. Niestety w listopadzie przedstawiciele UE oraz prezydencji niemieckiej wyszli poza te ustalenia i zawarli porozumienie, łamiące poprzednie ustalenia, w konsekwencji pojawia się zagrożenie dla wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy i wszystkich ustaleń ze szczytu z lipca 2020 r. - stwierdził europoseł.

- W porozumieniu z listopada pomiędzy PE a prezydencją niemiecką jest zapis wykraczający daleko poza ochronę interesów finansowych UE, rozciągający pojęcie praworządności ustalone wcześniej. Mamy do czynienia z rażącym łamaniem prawa - dodał.

Posłuchaj

15.11.2020 Zbigniew Kuźmiuk (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 21:48
+
Dodaj do playlisty

Gość audycji zaznaczył, że kwestie praworządności mogą mieć daleko idące konsekwencje. - Jeżeli mówi się teraz np. że sprawę jednopłciowych małżeństw trzeba rozwiązać jednakowo na terenie całej UE, to jest to ingerencja w prerogatywy państw członkowskich. To oznacza, że Polska nie podporządkowując się tego rodzaju pomysłom, łamałaby praworządność - zauważył.

REKLAMA

Zbigniew Kuźmiuk przypominał także że Trybunał Obrachunkowy UE jednoznacznie stwierdził, że można mówić o ochronie interesów finansowych wspólnoty, ale pod warunkiem, że sformułuje się jednoznaczne kryteria, na podstawie których będzie się oceniało kraje członkowskie.

Czytaj także:

Premier Mateusz Morawiecki zagroził odrzuceniem przez Polskę budżetu Wspólnoty na lata 2021-2027, jeśli wypłata pieniędzy będzie powiązana z praworządnością.

Szef polskiego rządu wysłał list w tej sprawie do liderów unijnych instytucji - przewodniczących Rady Europejskiej Charles'a Michela, Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także do Angeli Merkel - kanclerz Niemiec, które kierują w tym półroczu pracami Unii.

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Zbigniew Kuźmiuk

REKLAMA

Data emisji: 15.11.2020

Godzina emisji: 15.06 

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej