"Z Rosją trzeba rozmawiać". Prof. Gil o polskiej polityce wschodniej

- Z punktu widzenia stosunków międzynarodowych jesteśmy malutkim trybikiem, ale i tak możemy coś dla siebie ugrać. Dlaczego mamy nie rozmawiać z Władimirem Putinem i Aleksandrem Łukaszenką, skoro oni po prostu są i nie jesteśmy w stanie tego zmienić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog (KUL).

2021-08-20, 14:16

"Z Rosją trzeba rozmawiać". Prof. Gil o polskiej polityce wschodniej

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że sprawa Krymu i Donbasu nie przeszkadza innym w prowadzeniu dialogu z Rosją. - Nie akceptujemy tej sytuacji, nikt rozsądny nie może tego zaakceptować. Jednak z Rosją trzeba rozmawiać. To jest warunek, który pozwoli nam na prowadzenie sensownej polityki wschodniej - powiedział. 

Powiązany Artykuł

putin merkel 1200.jpg
Kanclerz Niemiec z wizytą w Rosji. Liziniewicz: Merkel jest narzędziem w polityce Kremla

Jego zdaniem należy zacząć od najprostszych rzeczy, od robienia interesów. - Dlaczego mielibyśmy nie skorzystać na tym, gdyby rosyjski gaz był tańszy od amerykańskiego? Pamiętajmy, że mamy wybór i korzystamy z tego. Baltic Pipe jest ciekawą koncepcją, mamy też gaz skroplony z USA. Kraje południa Europy skazane są w zasadzie w 100 proc. na rosyjski gaz. Nasza sytuacja nie jest zła. To, że Rosja jest naszym sąsiadem, może być atutem. Można spróbować nawiązać w miarę normalne relacje w oparciu o interes gospodarczy. Zacznijmy od tego, co może przynieść obopólne korzyści - tłumaczył politolog.

Prof. Andrzej Gil podkreślił, że Putin nie jest "człowiekiem z jego bajki".  - Jest jednak politykiem i przywódcą. Nie ma znaczenia, że go nie lubię. Trzeba przyjąć rzeczywistość taką, jaka jest. Jako niewielkie państwo na obrzeżach UE powinniśmy starać się, żeby mimo wszystko wyciągnąć z tego jakieś korzyści. Nie można się wtłaczać w wąskie ramy ideologiczne i mówić "nie, bo nie". Inni mogą, dlaczego my nie możemy? - zastanawiał się.

Podobnie - zdaniem politologa - sprawy mają się w relacjach z Białorusią. - Im więcej sankcji, tym bardziej nieprzejednana jest postawa Aleksandra Łukaszenki, tym mniejsza zdolność do nawiązania dialogu. W ramach UE powinniśmy prowadzić własną politykę. Należy przyznać, że nasza polityka w ciągu ostatnich 27 lat była nieskuteczna. Metody wspierania społeczeństwa obywatelskiego nie zdały egzaminu. Na wschód od Polski jest reżim niedemokratyczny, musimy przyjąć to do wiadomości, pozbyć się wszelkich złudzeń ws. demokratyzacji Białorusi i zacząć ją traktować taką, jaka jest. Trzeba nawiązać dialog, wtedy być może zniknie wiele problemów we wzajemnych relacjach. Nie jest to być może etyczne, ale mówimy o polityce - podsumował. 

REKLAMA


Posłuchaj

Prof. Gil o polskiej polityce wschodniej (Północ - Południe) 20:16
+
Dodaj do playlisty

W piątek swoją wizytę w Rosji rozpoczęła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Północ - Południe"

REKLAMA

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Andrzej Gil, politolog (KUL)

Data emisji: 20.08.2021

Godzina: 12.36

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej