Rozmowy Rosja-USA. Prof. Grochmalski: kluczem jest wiarygodność i potencjał militarny USA

- Widzimy, że następuje komasacja władzy Federacji Rosyjskiej wokół obozu putinowskiego. Rosja ewidentnie przygotowuje się do długotrwałego, wyczerpującego konfliktu z Zachodem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).

2022-01-10, 13:55

Rozmowy Rosja-USA. Prof. Grochmalski: kluczem jest wiarygodność i potencjał militarny USA

W Genewie odbędą się w poniedziałek amerykańsko-rosyjskie rozmowy w ramach dialogu o stabilności strategicznej. Nadzwyczajne posiedzenie zwołano z powodu groźby nowej inwazji Rosji na Ukrainę. Z zapowiedzi nadchodzących z Waszyngtonu i Moskwy wynika, że szanse na obniżenie napięć są nikłe.

Wśród rosyjskich postulatów jest prawnie wiążące wykluczenie rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód oraz wycofanie wojsk i uzbrojenia z państw NATO graniczących z Rosją.

Prof. Piotr Grochmalski komentował agresywną politykę Rosji w ostatnich latach. - Jeżeli spojrzymy na całość geopolitycznej sytuacji, to widzimy, że Rosja próbuje, mając świadomość asymetryczności swoich sil, budować "kotwice władzy", odbudowywać potencjał radziecki - zauważył, odnosząc się m.in. od działań Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

- Jeżeli analizujemy najnowszą strategię Federacji Rosyjskiej przyjętą w lipcu ub. roku, to widzimy, że mówi ona otwarcie o strategicznej rywalizacji i wrogości wobec Zachodu. Tam nie ma już żadnego elementu koncyliacji. To strategia wroga wobec NATO czy Polski - dodał ekspert

REKLAMA

Na wysokie prawdopodobieństwo fiaska rozmów wskazują też słowa i ton wiceszefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Riabkowa, który powiedział agencji TASS w niedzielę, że "NATO powinno zwijać manatki i udać się na granice z 1997 roku", tj. z okresu przed rozszerzeniem Sojuszu o Polskę, Czechy i Węgry. Według agencji RIA Nowosti stwierdził też, że Moskwa nie pójdzie na żadne ustępstwa i zasugerował, że jeśli główne żądania Rosji zostaną w Genewie odrzucone, może to być ostatnie takie spotkanie.

- Rosja próbuje narzucić coś, co jest w zasadzie aktem kapitulacji. Gdyby USA w ogóle przystąpiły do negocjacji nad taką formułą traktatu, to już jest bardzo niebezpieczny impuls dla NATO. Rasmussen, były szef NATO, przypominał, jakie było pierwsze spotkanie z Putinem, który powiedział wtedy, że jego celem jest rozwiązanie Sojuszu. Putin od długiego czasu to realizuje - zaznaczył gość audycji. 

- Kluczem jest wiarygodność i potencjał militarny Stanów Zjednoczonych. W tej chwil Rosjanie poprzez kontrolę własnych mediów i znaczące udziały w mediach na świecie próbują podważać wiarygodność USA - mówił prof. Piotr Grochmalski.

Posłuchaj

Prof. Piotr Grochmalski o rozmowach Rosja - USA (Polskie Radio 24 / Północ - Południe) 19:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

Przedstawiciele Białego Domu i Departamentu Stanu USA zapowiadali, że przedmiotem rozmów dwustronnych będzie jedynie wąski zestaw spraw dwustronnych, głównie kontroli zbrojeń. Zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman miała w niedzielę przekazać Riabkowowi, że dyskusja na część z proponowanych przez Moskwę tematów będzie zarezerwowana na rozmowy w szerszym gronie, na forum Rady NATO-Rosja i Stałej Rady OBWE.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Piotr Grochmalski 

REKLAMA

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 12.37

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej