more_horiz

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Lisicki: w kwestii podejścia do energii i Rosji są różnice zdań

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 15:00
- Polska, Czechy i Słowacja patrzą na sprawy energetyczne i ich związek z Rosją całkiem inaczej niż Węgry - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki z "Do Rzeczy". 
Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Lisicki: w kwestii podejścia do energii i Rosji są różnice zdań
Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Lisicki: w kwestii podejścia do energii i Rosji są różnice zdańFoto: Źródło: twitter.com/@GrupaV4

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w słowackich Koszycach. Polskę będzie reprezentował szef rządu Mateusz Morawiecki. Wraz z premierami Czech, Węgier i Słowacji omówi on bieżące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, w tym związane z wojną na Ukrainie oraz kryzysem energetycznym.

"Niewiele przyniesie"

- To spotkanie niewiele przyniesie w mojej opinii, ponieważ w Grupie Wyszehradzkiej mamy trzech członków, czyli Polskę, Czechy i Słowację, którzy patrzą na sprawy energetyczne i ich związek z Rosją całkiem inaczej niż Węgry, inny członek tej Grupy. Nie sądzę, by którakolwiek ze stron przełamała opór drugiej i skłoniła daną stronę do zmiany stanowiska w tej kwestii - powiedział Paweł Lisicki.

Wyszehradzkie spotkanie na szczycie omówi też najnowszą propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą limitu cen gazu. Bruksela wyznaczyła go na 275 euro za megawatogodzinę. Premier Mateusz Morawiecki uważa, że to zbyt wysoki pułap. Wcześniej zapowiadał, że wraz z partnerami z Czech i Słowacji będzie namawiać premiera Węgier do przyspieszenia ratyfikacji przez Budapeszt akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.


Posłuchaj
20:00 PR24_mp3 2022_11_24-12-37-27.mp3 Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Lisicki: w kwestii podejścia do energii i Rosji są różnice zdań ("Północ - Południe")

***

Audycja: "Północ - Południe"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Paweł Lisicki ("Do Rzeczy")

Data emisji: 24.11.2022

Godzina: 12:37 

kor


Zobacz także

Zobacz także