more_horiz

"Putin żył w oderwaniu od rzeczywistości, uwierzył w potęgę Rosji". Gen. Polko o ujawnionych dokumentach FSB

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 13:14
- Nie wykluczam tego, że Putin i kremlowska władza żyli w odizolowaniu od rzeczywistości. Bo nawet roszczenia, które kierowano wobec NATO - dążące do odbudowy Związku Radzieckiego - oraz myślenie o armii w sposób, w jaki rosyjski prezydent widział ją podczas defilad, świadczą o tym, że Putin zapewne uwierzył w to, że Rosja jest potęgą - podkreślił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były dowódca GROM.
gen. Roman Polko
gen. Roman Polko Foto: PAP/Mateusz Marek

Doszło do wycieku dokumentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w Rosji. Z treści materiałów wynika, że wojna na Ukrainie nie przebiega zgodnie z planami Władimira Putina - podaje "The Sun". Prezydent Rosji miał oczekiwać, że wskutek napaści na Ukrainę, dojdzie do rozpadu NATO, a on sam odbuduje mocarstwo ZSRR. Rosyjski prezydent - według tych doniesień - wierzył nie tylko w rozpad Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale także w to, że kraje zachodnie "będą błagać Rosję, by nie wyrządzała im krzywdy".

Zdaniem gościa PR24 "The Sun" to "taka sobie gazeta, jeżeli chodzi o wiarygodność". - Zdecydowanie bardziej polecałbym książkę "2017. Wojna z Rosją" gen. Shirreffa, który mówi o rzeczywistych zagrożeniach z kierunku rosyjskiego - podkreślił gen. Roman Polko. 

"Żyli w odizolowaniu od rzeczywistości"

- Z drugiej strony nie wykluczam tego, że Putin i kremlowska władza żyli w odizolowaniu od rzeczywistości. Bo nawet roszczenia, które kierowano wobec NATO - dążące do odbudowy Związku Radzieckiego - oraz myślenie o armii w sposób, w jaki rosyjski prezydent widział ją podczas defilad, świadczą o tym, że Putin zapewne uwierzył w to, że Rosja jest potęgą - zaznaczył. 

Jak dodał, "dopiero Ukraińcy boleśnie zweryfikowali myślenie Władimira Putina o własnym potencjale bojowym"

Dokumenty opisywane przez "The Sun" pochodzą ze źródła wewnątrz FSB znanego jako Wind of Change i zostały wysłane do rosyjskiego działacza na rzecz praw człowieka Władimira Osieczkina.

Wynika z nich, że Putin liczył, iż po błyskawicznym zwycięstwie jego wojsk na Ukrainie, której pokonanie miało zająć trzy dni, Zachód będzie trząść się ze strachu, co ostatecznie doprowadzi do upadku NATO. Dyktator miał wskazywać również na przystąpienie Polski i krajów bałtyckich do NATO jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji i wykorzystał to do uzasadnienia inwazji na Ukrainę.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
21:29 _PR24_AAC 2023_03_06-12-36-55.mp3 gen. Roman Polko o ujawnionych dokumentach FSB (Północ-południe) 

***

Audycja: "Północ-południe"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: gen. Roman Polko 

Data emisji: 6.03.2023

Godzina emisji: 12.37

bartos

Zobacz także

Zobacz także