Dr Wojciech Kucharski: komunistyczna władza słabo rozumiała funkcjonowanie Stolicy Apostolskiej

- Interesuje mnie w mojej pracy przede wszystkim to jak komuniści postrzegali Stolicę Apostolską i jakie działania polityczne wobec niej prowadzili - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Kucharski, autor książki "Komuniści i Watykan".

2019-07-19, 20:40

Dr Wojciech Kucharski: komunistyczna władza słabo rozumiała funkcjonowanie Stolicy Apostolskiej
Okładka książki "Komuniści i Watykan". Foto: mat. prasowe/wydawnictwo: IPN

Posłuchaj

19.07.19 "W gruncie rzeczy". Dr Wojciech Kucharski, autor książki "Komuniści i Watykan"
+
Dodaj do playlisty

Prezentowana praca stanowi próbę przedstawienia najważniejszych problemów dotyczących polityki komunistów polskich wobec Stolicy Apostolskiej między 1945 a 1974 r. Cezura początkowa wskazuje na datę ogłoszenia przez władze komunistyczne uchwały, że konkordat zawarty między Polską a Stolicą Apostolską przestał obowiązywać. W konsekwencji obie strony nie utrzymywały stosunków dyplomatycznych. Natomiast w 1974 r. nawiązano niepełne stosunki dyplomatyczne, gdyż powołano zespoły ds. stałych kontaktów roboczych. W badanym okresie można zaobserwować proces nawiązywania relacji dyplomatycznych: od zerwania stosunków, przez sondaże, nieoficjalne i półoficjalne rozmowy, do wreszcie oficjalnych negocjacji, mających na celu unormowanie relacji polsko-watykańskich.

Powiązany Artykuł

pap_19470803_02A 510.jpg
Kościół w PRL

- Decyzja o wypowiedzeniu konkordatu - z perspektywy rządzących Polską komunistów - była fatalnym błędem. Jej geneza związana jest z pewnym ideologicznym patrzeniem na Kościół, a nie pragmatyką polityczną - stwierdził dr Wojciech Kucharski. Autor książki podkreślił również, że na szczytach komunistycznej władzy było bardzo słabe zrozumienie czym jest Stolica Apostolska. - Zagłębiając się w przemówienia komunistycznych dygnitarzy z lat 40. i 50. dostrzegłem prymat zideologizowanego języka, w którym zabrakło chłodnej analizy - dodał.

Gość PR24 zauważył jednak, że w pierwszym trzyleciu powojennym w strukturach ministerstwa spraw zagranicznych było wielu przedwojennych dyplomatów. - Rozumieli oni po co są stosunki dyplomatyczne z Watykanem i jakie one dają narzędzia. Stolica Apostolska była tymczasem jedynym poważnym graczem na arenie międzynarodowej, który nie uznał komunistycznego rządu. To był cierń w oku władzy - zaznaczył dr Wojciech Kucharski.

Powiązany Artykuł

wyszynski-663.jpg
Wybaczamy i prosimy o wybaczenie

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

REKLAMA

Audycję prowadził Rafał Dudkiewicz

Polskie Radio 24/jp

------------------------------------

Data emisji: 19.07.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 20.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej