Historia obrony Warszawy w 1939 roku. IPN wydał audiobook dziennika Wacława Lipińskiego

2019-10-25, 21:15

Historia obrony Warszawy w 1939 roku. IPN wydał audiobook dziennika Wacława Lipińskiego
Okładka audiobooka dziennika Wacława Lipińskiego. Foto: mat. pras. / IPN

Instytut Pamięci Narodowej wyszedł z pomysłem wydania cyklu "Pamiętników do słuchania". Są to audiobooki dzienników i pamiętników związanych z II wojną światową. W audycji "W Gruncie Rzeczy" mogliśmy usłyszeć fragment wydanego już audiobooka - pamiętnika Wacława Lipińskiego.

Posłuchaj

25.10.19 "W Gruncie Rzeczy". O audiobooku dziennika W. Lipińskiego wydanym przez IPN (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Podpułkownik Wacław Lipiński jest najważniejszą - po prezydencie Warszawy Stefanie Starzyńskim - osobą związaną z obroną Warszawy w 1939 roku. Niestety jego nazwisko oraz działalność, między innymi dzięki staraniom komunistycznych władz PRL, zostały całkowicie zapomniane. O wydanym audio-pamiętniku oraz o samej postaci opowiadali w Polskim Radiu 24 Adam Lewandowski, rzecznik prasowy IPN i Rafał Pękala, naczelnik wydziału notacji i opracowań multimedialnych w Biurze Edukacji Narodowej IPN.

Skąd pomysł na wydanie pamiętnika Wacława Lipińskiego?

Powiązany Artykuł

plaża zaleszczyki wakacje 1939 1200.jpg
Od beztroski do tragedii. Jaki był rok 1939?

- Wydaliśmy te dzienniki przy okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak wiemy Wacław Lipiński był drugą postacią po prezydencie Starzyńskim, która odegrała olbrzymią rolę w obronie Warszawy w 1939 roku. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej stały się okazją do wydania tych dzienników. Ale pomysł na to wydanie miał swój początek wiele lat temu - mówił Adam Lewandowski.

- Ten początek to faktycznie 10 lat temu, kiedy obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej - wtedy po raz pierwszy postać Wacława Lipińskiego pojawiła się w mojej pracy. Przede wszystkim Wacław Lipiński jest postacią praktycznie nieznaną. Myślę, że poza historykami przeciętny człowiek już nie pamięta. A jest to druga postać co do ważności dla mieszkańców Warszawy w obronie Warszawy podczas II wojny światowej - wyjaśnił Rafał Pękała.

Więcej w nagraniu.

Audycję "W Gruncie Rzeczy" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 20.06

Polecane

Wróć do strony głównej