more_horiz

"W gruncie rzeczy". Jaka była świadomość Amerykanów o zbrodni w Katyniu?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 20:59
- Trzeba pamiętać, że w okresie II wojny światowej wszędzie istniała cenzura wojenna, w związku z czym jakikolwiek artykuł, program radiowy - musiał być poddany cenzurze. To istniało i w Waszyngtonie i w Londynie. Problem był taki, że nie chcieli, żeby wiadomości o tym były wydawane - mówiła o świadomości Amerykanów na temat zbrodni katyńskiej w czasie II wojny światowej Krystyna Piórkowska.
Audio
  • 13.09.19 "W gruncie rzeczy". Zbrodnia katyńska w świadomości amerykanów
Pomnik Katyński w Jersey City
Pomnik Katyński w Jersey CityFoto: shutterstock

W 2018 roku polskie media rozgrzała informacja o próbach przemieszczenia pomnika katyńskiego, który znajduje się w Jersey City w USA. W obronie monumentu stanęła Polonia zamieszkująca Stany Zjednoczone. W najbliższą niedzielę Polonia pod pomnikiem organizuje uroczystość związaną z napaścią ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku.

O współpracy z władzami Jersey City oraz o świadomości Amerykanów na temat wojennej historii Polski mówiła w Polskim Radiu 24 Krystyna Piórkowska, działaczka polonijna.

benedyktynki1200.jpg
Poprzedni odcinek: Portrety sióstr Sakramentek, które zginęły w czasie Powstania Warszawskiego

W USA panowała cenzura wojenna

Krystyna Piórkowska, która na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych, obecnie zaś odwiedza Polskę, opowiadała o planach na najbliższe dni związanych z pomnikiem katyńskim w Jersey City. Jak podkreśliła w najbliższą niedzielę będą wokół niego organizowane uroczystości związane z napaścią Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Manifestacja w Jersey City przeciw planom przesunięcia Pomnika Katyńskiego

Podkreśliła, że współpraca z władzami miasta, w tym z samym burmistrzem Jersey City, który był inicjatorem prób przeniesienia monumentu, przebiega poprawnie. Zapytana o wiedzę Amerykanów na temat zbrodni katyńskiej, zwłaszcza w samym okresie wojennym, podkreśliła, że nie było woli politycznej, by o tym informować.

- Trzeba pamiętać, że w okresie II wojny światowej wszędzie istniała cenzura wojenna, w związku z czym jakikolwiek artykuł, program radiowy - musiał być poddany cenzurze. To istniało i w Waszyngtonie i w Londynie. Problem był taki, że nie chcieli, żeby wiadomości o tym były wydawane - mówiła Krystyna Piórkowska.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Polskie Radio 24/jmo

***

Audycja: "W Gruncie Rzeczy"

Prowadzący: Rafał Dudkiewicz

Gość: Krystyna Piórkowska, działaczka polonijna

Data emisji: 13.09.2019

Godzina emisji: 20:06

Zobacz także

Zobacz także