Jakim Prawem: O przykładach mobbingu
Zastraszanie, poniżanie czy nieuzasadniona krytyka. Tego typu zachowania w pracy mieszczą się w definicji mobbingu. Jak wskazywała w audycji Jakim Prawem Ewa Podgórska-Rakiel, prawniczka, ekspertka ds. prawa pracy, do katalogu zachowań nieuprawnionych można zaliczyć również m.in. zlecanie zbyt dużej ilości pracy podwładnemu.
2018-04-16, 20:31
Posłuchaj
– Zdarza się, że osoby, które szybciej niż inni pracownicy wykonują powierzane im zadania, mają więcej obowiązków – mówiła na naszej antenie Ewa Podgórska-Rakiel. – Generalną zasadą jest to, że pracownik powinien dostawać tyle pracy, ile jest w stanie wykonać w czasie pracy. Jeżeli tych zadań jest znacznie więcej, możemy zastanowić się, czy nie mamy do czynienia z mobbingiem – dodawała ekspertka.
Jak podkreślała prawniczka, w takim przypadku sprawy nie rozwiązuje np. podwyższenie wynagrodzenia efektywniejszego pracownika. – Jeżeli są np. dwie osoby, które wykonują tę samą pracę, to powinny one otrzymywać takie samo wynagrodzenie. Inaczej pojawi się bowiem problem dotyczący dyskryminacji płacowej – wyjaśniała Ewa Podgórska-Rakiel.
Więcej o tym, czym jest mobbing, w całej rozmowie z Ewą Podgórską-Rakiel, a także poprzednim magazynie Jakim Prawem, który był poświęcony prześladowaniu podwładnych lub współpracowników w miejscu zatrudnienia.
Gospodarzem programu była Anna Grabowska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/IAR/zz
____________________
Data emisji: 16.04.18
Godzina emisji: 20:06
REKLAMA