more_horiz

Jerzy Kwaśniewski: deklaracja LGBT nie jest źródłem prawa miejscowego

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 08:55
- Wszystkie jednostki samorządu terytorialnego muszą działać w granicach prawa. Konstytucja jest tu całkowicie jednoznaczna i mówi, że kompetencje prezydenta miasta zakreślone są granicami upoważnień zawartych w ustawie - powiedział w Polskim Radiu 24 o warszawskiej karcie LGBT mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Audio
  • 17.03.19 Jakim prawem. Mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Marc Bruxelle

Deklaracja na rzecz społeczności lesbijek, homoseksualistów, biseksualistów i osób transseksualnych (LGBT+), którą podpisał prezydent Warszawy Rafała Trzaskowskiego składa się z 12 punktów. Przewiduje m.in. utworzenie hostelu dla osób LGBT, które utraciły dach nad głową, uruchomienie programu "Latarnik" w szkołach i patronat ratusza nad Paradą Równości.

- Warszawska deklaracja LGBT nie jest źródłem prawa miejscowego, a zatem nie może kreować praw i obowiązków - stwierdził mec. Jerzy Kwaśniewski. Prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris ocenił, że karta podpisana przez Rafała Trzaskowskiego może być jednak uznana za dokument ogłoszony. - Deklaracja zawiera bardzo daleko idące regulacje dotyczące dzieci w szkołach, pracowników jednostek samorządowych oraz kontrahentów miasta. Pytanie więc czy należy się obawiać klauzul antydyskryminacyjnych, czy po prostu mamy do czynienia z politycznym programem? - pytał gość programu.

Mec. Jerzy Kwaśniewski ocenił, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać doprecyzowania karty LGBT w licznych aktach prawa miejscowego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24

-----------------------------------

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 6.35

Zobacz także

Zobacz także