more_horiz

Debata społeczno-gospodarcza Polskiego Radia 24

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 20:04
"Wielkie osiągnięcia, które mamy w zakresie redukcji nierówności są wielką pracą pani premier Beaty Szydło" - mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki, uzasadniając wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu. O programach zachodzących w naszym kraju zmianach społeczno-gospodarczych, mówili w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska (PTE), dr Artur Bartoszewicz (SGH), Andrzej Sadowski, (Centrum im. Adama Smitha), Przemysław Kwiecień (XTB).
Audio
  • 22.12.18 Debata społeczno-gospodarcza Polskiego Radia 24
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

- Uważam, że sprawy społeczne nie tylko w Polsce ale i w krajach rozwiniętych, mają charakter fundamentalny. Mniej więcej od połowy lat siedemdziesiatych, wzrost gospodarczy był swego rodzaju fetyszem. Za tym wzrostem nie nadążał jednak należycie postęp społeczny i ekologiczny. Obecnie prawie wszystkie bogate kraje mają problemy napięć społecznych. Winne są temu asymetrie w podziale bogactwa i dochodów, które narastają w skali światowej. U nas na szczęście nierówności społeczne się zmniejszają, między innymi pod wpływem programu 500Plus - komentowała prof. Mączyńska.

- Najlepsza polityka spocjalna, to taka gdzie pozostawia się większą część tzw. rozporządzalnego dochodu w rękach obywateli. Taką politykę stosuje chociażby rząd Rumunii. Poprzez obniżkę stawek VAT i likwidację części opodatkowana, woli aby zostawiać w rękach Rumunów więcej pieniędzy. Sukces tego kraju widać we wsaźnikach wzrostu gospodarczego. W Polsce program 500Plus wrzucił w centrum debaty publicznej kwestie rodziny. Ten program, jak wyliczono, finansuje 75 proc. podatku VAT z wydatków rocznych rodziny. To tak jakby obniżyć lub zlikwidować część opodatkowania dla tych rodzin -  powiedział Andrzej Sadowski.

- Istnieje szereg dysproporcji, które oczywiście próbujemy niwelować, ale one też powstają ze względu na decyzje władcze. Pewne mechanizmy socjalne mogą się przyczynić w pewnym stopniu do budowy "państwa jałmużny". Część społeczeństwa może uznać, że jej aktywność może ograniczyć do tego, aby ustawić się w kolejce i czekać aż popłynie do nich jakiś pieniądz. Program 500Plus doprowadził do tego, że z rynku pracy wycofało się ok 200 tys. kobiet. Patrząc na skalę rynku pracy, to może ilość niewielka, ale pokazuje zachowanie części populacji. Najlepsze rozwiązania socjalne to te, które motywują do pracy - mówił dr Bartoszewicz.

- Naszą rolą, jako ekonomistów jest prowadzenie debaty na ten temat. Należałoby zacząć od tego,nie jest tak, że my cokolwiek dostajemy od państwa. My jako społeczeństwo poprzez decydujemy się na pewną politykę transferów od tych, którzy mają więcej, do tych którzy mają mniej. Wciąż w społeczeństwie brakuje wiedzy na ten temat. Takie programy jak 500Plus powstały nie do końca z potrzeby rozwiązania problemu społecznego, ale z potrzeby stworzenia wrażenia, że dany wyborca coś dostanie - powiedział Przemysław Kwiecień.

Więcej w całej audycji.

Debatę prowadziła Anna Grabowska.

PR24

_______________________

Data emisji: 22.12.18

Godzina emisji: 18:06

Zobacz także

Zobacz także