X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Debata społeczno-gospodarcza Polskiego Radia 24

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 20:04
"Wielkie osiągnięcia, które mamy w zakresie redukcji nierówności są wielką pracą pani premier Beaty Szydło" - mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki, uzasadniając wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu. O programach zachodzących w naszym kraju zmianach społeczno-gospodarczych, mówili w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska (PTE), dr Artur Bartoszewicz (SGH), Andrzej Sadowski, (Centrum im. Adama Smitha), Przemysław Kwiecień (XTB).
Audio
  • 22.12.18 Debata społeczno-gospodarcza Polskiego Radia 24
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

- Uważam, że sprawy społeczne nie tylko w Polsce ale i w krajach rozwiniętych, mają charakter fundamentalny. Mniej więcej od połowy lat siedemdziesiatych, wzrost gospodarczy był swego rodzaju fetyszem. Za tym wzrostem nie nadążał jednak należycie postęp społeczny i ekologiczny. Obecnie prawie wszystkie bogate kraje mają problemy napięć społecznych. Winne są temu asymetrie w podziale bogactwa i dochodów, które narastają w skali światowej. U nas na szczęście nierówności społeczne się zmniejszają, między innymi pod wpływem programu 500Plus - komentowała prof. Mączyńska.

- Najlepsza polityka spocjalna, to taka gdzie pozostawia się większą część tzw. rozporządzalnego dochodu w rękach obywateli. Taką politykę stosuje chociażby rząd Rumunii. Poprzez obniżkę stawek VAT i likwidację części opodatkowana, woli aby zostawiać w rękach Rumunów więcej pieniędzy. Sukces tego kraju widać we wsaźnikach wzrostu gospodarczego. W Polsce program 500Plus wrzucił w centrum debaty publicznej kwestie rodziny. Ten program, jak wyliczono, finansuje 75 proc. podatku VAT z wydatków rocznych rodziny. To tak jakby obniżyć lub zlikwidować część opodatkowania dla tych rodzin -  powiedział Andrzej Sadowski.

- Istnieje szereg dysproporcji, które oczywiście próbujemy niwelować, ale one też powstają ze względu na decyzje władcze. Pewne mechanizmy socjalne mogą się przyczynić w pewnym stopniu do budowy "państwa jałmużny". Część społeczeństwa może uznać, że jej aktywność może ograniczyć do tego, aby ustawić się w kolejce i czekać aż popłynie do nich jakiś pieniądz. Program 500Plus doprowadził do tego, że z rynku pracy wycofało się ok 200 tys. kobiet. Patrząc na skalę rynku pracy, to może ilość niewielka, ale pokazuje zachowanie części populacji. Najlepsze rozwiązania socjalne to te, które motywują do pracy - mówił dr Bartoszewicz.

- Naszą rolą, jako ekonomistów jest prowadzenie debaty na ten temat. Należałoby zacząć od tego,nie jest tak, że my cokolwiek dostajemy od państwa. My jako społeczeństwo poprzez decydujemy się na pewną politykę transferów od tych, którzy mają więcej, do tych którzy mają mniej. Wciąż w społeczeństwie brakuje wiedzy na ten temat. Takie programy jak 500Plus powstały nie do końca z potrzeby rozwiązania problemu społecznego, ale z potrzeby stworzenia wrażenia, że dany wyborca coś dostanie - powiedział Przemysław Kwiecień.

Więcej w całej audycji.

Debatę prowadziła Anna Grabowska.

PR24

_______________________

Data emisji: 22.12.18

Godzina emisji: 18:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak