more_horiz

"Dzieci jako element budowania narracji". Prof. Reginia-Zacharski o bilbordach dot. sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2021 11:20
- W ostatnim czasie nie widzę tych dzieci w żadnych relacjach, nawet białoruskich, niemniej jednak dzieci wciąż są wykorzystywane jako element budowania narracji, żeby nie powiedzieć narzędzie informacyjne - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog UŁ prof. Jacek Reginia-Zacharski. Gośćmi audycji byli również politolog UMCS prof. Waldemar Paruch oraz historyk KUL prof. Mieczysław Ryba.
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: dzieci wciąż są wykorzystywane jako element budowania narracji
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: dzieci wciąż są wykorzystywane jako element budowania narracjiFoto: shutterstock/Benedek Alpar

W Warszawie, w Krakowie i we Wrocławiu pojawiły się bilbordy dotyczące sytuacji na granicy. Przedstawiają portret dziecka z podpisami odwołującymi się do emocji "Nie wywoźcie mnie do lasu" oraz "Na granicy polsko-białoruskiej trwa kryzys humanitarny. Umierają ludzie". Inicjatorem pomysłu jest stowarzyszenie "Rodziny bez granic". 

Zdaniem prof. Jacka Reginia-Zacharskiego "tego typu akcje w przestrzeni informacyjnej nie powinny być zaskoczeniem". - Nie jest to narracja, w którą wpisuje się Państwo Polskie. Jest to wpisywanie się w narrację, operację informacyjną o kryzysie humanitarnym prezentowaną przez drugą stronę - ocenił.

"Dzieci jako element budowania narracji"

- Prawdę powiedziawszy, w ostatnim czasie nie widzę tych dzieci w żadnych relacjach, nawet białoruskich, w związku z tym myślę, że to już nie jest ten etap zdarzenia, niemniej jednak dzieci wciąż są wykorzystywane jako element budowania narracji, żeby nie powiedzieć narzędzie informacyjne - powiedział politolog Uniwersytetu Łódzkiego. 

W opinii prof. Waldemara Parucha "kwestie związane z tymi bilbordami są już spóźnione". - Mamy w Polsce dobre dziennikarstwo śledcze. Warto ustalić skąd się wzięło to stowarzyszenie. Nie zdziwię się jak trafimy na lokalizację poza Polską - stwierdził politolog.

Posłuchaj
47:48 jerzy jachowicz.mp3 Gośćmi "Debaty PR24" byli prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Mieczysław Ryba, prof. Waldemar Paruch 

Gość PR24 zaznaczył, że "takie stowarzyszenia, zwłaszcza zakładane internetowo, nie powstają sporadycznie". - Internet jest najmniej demokratycznym medium - podkreślił. Podsumował również, że "akcja jest spóźniona, ale profesjonalna, co by wskazywało na zdecydowanych mocodawców instytucjonalnych, a nie ruch społeczny, który powstał spontanicznie - mówił prof. Waldemar Paruch.

Według prof. Mieczysława Ryby "to pokazuje, jak będzie reagować polska scena publiczna w momencie zagrożeń". - Mamy do czynienia z wykorzystywaniem przekonania, żeby bronić prawa człowieka, sentymentalizm moralny człowieka - wskazał. 

"Realna niechęć do Polski"

- Powstaje pytanie, co może powodować tego typu ideowe postawy i nabieram coraz więcej takiego przekonania, że to jest realna niechęć do Polski. Na płaszczyźnie ideologicznej państwa w wielu krajach są podważane. To jest rzecz, która musi znajdować swoje źródło w uwarunkowaniach ideologiach - powiedział prof. Mieczysław Ryba.

* * *

Audycja: "Debata PR24"
Prowadzi: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, UŁ), prof. Mieczysław Ryba (historyk KUL), prof. Waldemar Paruch (politolog, UMCS)
Data emisji: 20.11.2021
Godzina emisji: 09.07

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem