more_horiz

"Nie był wykorzystywany w żadnych celach politycznych". Prof. Paruch o Pegasusie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 10:33
- Wiemy, że nie był wykorzystywany w żadnych celach politycznych. Taka kwestia nie występowała i nie była elementem kampanii, tak jak chciałby nam to wmówić senator Brejza w 2019 roku - powiedział w "Debacie Polskiego Radia 24" prof. Waldemar Paruch z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Gośćmi Jerzego Jachowicza byli także: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog (Uniwersytet Łódzki) i prof. Mieczysław Ryba, socjolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).
Senator Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych oraz prokurator Ewa Wrzosek mieli być podsłuchiwani przy pomocy użycia szpiegowskiego oprogramowania Pegasus
Senator Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych oraz prokurator Ewa Wrzosek mieli być podsłuchiwani przy pomocy użycia szpiegowskiego oprogramowania PegasusFoto: AlyoshinE/Shutterstock

Senator Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych oraz prokurator Ewa Wrzosek mieli być podsłuchiwani przy pomocy użycia szpiegowskiego oprogramowania Pegasus. Takie informacje pod koniec 2021 roku podała kanadyjska organizacja Citizen Lab z Uniwersytetu w Toronto.

Na podstawie doniesień medialnych polska opozycja domaga się Sejmowej komisji śledczej.

Co wiemy, a czego nie wiemy na temat Pegasusa?

Zdaniem prof. Waldemara Parucha opozycja nie ma podstaw do tego, aby takiej komisji się domagać. Jednocześnie zwrócił uwagę na to, co wiemy na temat użycia oprogramowania Pegasus, a czego nie wiemy.

- Na podstawie wywiadu udzielonego przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wiemy, że Pegasus jest w dyspozycji CBA. Został swego czasu zakupiony z Funduszu Sprawiedliwości - powiedział. - Wiemy też, że nie był wykorzystywany w żadnych celach politycznych. Taka kwestia nie występowała i nie była elementem kampanii, tak jak chciałby nam to wmówić senator Brejza w 2019 roku - dodał.

Prof. Waldemar Paruch wymienił też czynniki, o których nie wiemy.

- Nie wiemy, chociażby tego, jaki wywiad stoi za tym, że laboratorium w Kanadzie otrzymało te informacje [...] Jedynie przecieki ze służb wywiadowczych mogły tam trafić. - zauważył.

Zdaniem prof. Waldemara Paruch niekoniecznie służby państwa polskiego mogły użyć szpiegowskiego oprogramowania, aby włamać się na telefon senatora Brejzy.

- I laboratorium kanadyjskie i Amnesty International podały, że wchodzono na telefon senatora Brejzy, natomiast nie ma informacji kto na ten telefon wchodził - dodał.

Komisja śledcza

Według prof. Jacka Reginy-Zacharskiego, politologa z Uniwersytetu Łódzkiego, komisja śledcza, z perspektywy obozu rządzącego jest nieprzydatna, natomiast z drugiej strony byłaby gratką dla opozycji.

- Ten podział na to, co wiemy, a czego nie wiemy, pokazuje, że decydowanie mniej wiemy, aniżeli wiemy. W związku z tym Sejmowa komisja śledcza byłaby medialnym forum - oznajmił.

Zdaniem politologa mimo prac takiej komisji nie dowiedzielibyśmy się niczego nowego.

Pegasus sprawą drugorzędną?

Inflacja, ceny energii, pierwsze dni Polskiego Ładu - zdaniem prof. Mieczysława Ryby - bardziej interesują Polaków, niż użycie szpiegowskiego oprogramowania. Nic w tej kwestii, według socjologa, nie zmieniłaby komisja śledcza.

- Trudno przypuszczać, żeby służby państwa polskiego pozwalały sobie na tak skandaliczne, charakteryzujące się dla krajów totalitarnych, użycie tego systemu - powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Socjolog uznał, że kwestie gospodarcze bardziej interesują Polaków, i nie wie, czy sprawa Pegasusa będzie miała tak silne pole rażenia, jeśli chodzi o działania opozycji.

Posłuchaj
50:07 PR24_mp3 2022_01_08-09-08-07.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Mieczysław Ryba i prof. Waldemar Paruch o aferze z użyciem szpiegowskiego oprogramowania Pegasus ("Debata w PR24")

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki); prof. Mieczysław Ryba (socjolog, KUL); prof. Waldemar Paruch (UMCS)

Data emisji: 08.01.2022

Godzina: 09:05

bf

Zobacz także

Zobacz także